Van kedilerinde bazı iz element (Zn, Cu) düzeyleri ile tüy dökülmesi arasında ilişkiler
The Relationship between some trace element (Zn, Cu) levels and hair loss in Van cats
- Tez No: 99152
- Danışmanlar: PROF.DR. Z. TEVFİK AĞAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
59 8. ÖZET Bu çalışmada, Van kedilerinde bazı biyokimyasal kan parametreleri (ALP, TP, albürnin, Ca) ve plazma ve tüydeki baza iz elementlerin (Zn, Cu) mevsimsel değişimleri ile tüy dökülmesi arasındaki ilişki araştırıldı. Çalışmanın materyalini, tüy dökülmesi dışında klinik olarak sağlıklı 20 Van kedisi oluşturdu. Van Kedisi Araştırma Merkezinde beslenenlerden 10 tanesi A grubunu, Ev ortamında beslenen kedilerden 10 tanesi B grubunu oluşturdu. Bütün kedilere antiparaziter olarak 5 mg/kg oral Praziquantel ve 200 ug/kg sc ivermectin uygulandı. Ayrıca bütün kedilerin karma ve kuduz aşıları yapıldıktan bir ay sonra çalışmaya başlandı. Her iki grup kedilerden bir yıl boyunca her ay muayeneleri yapılarak kan ve tüy örnekleri alındı. Plazma ve tüydeki çinko, bakır seviyeleri UNICAM-929 AAS ile ALP, TP, albürnin ve Ca seviyeleri ise TECHNICON-opeRA marka otoanalizatör de ölçüldü. Her iki grupta tüy dökülmesinin en fazla kış ve yaz aylarında olduğu, ilkbahar ve sonbahar aylarında ise dökülmelerin az olduğu belirlendi. Ayrıca B grubunda tüy dökülmesinin A grubuna göre fazla olduğu görüldü. Bunun nedeni olarak B grubunun sürekli kapalı bir ortamda bulunmasının oluşturduğu stresten kaynaklandığı ve stresinde tüy dökülmesinde bir neden olduğu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
61 9. SUMMARY The relationship between some trace element (Zn, Cu) levels and hair loss in Van Cats. In the present study, the relationship between hair loss and some biochemical parameters (ALP, TP, albumin, Ca) seasonal changes in some trace elements (Zn, Cu) in plasma and hair in Van cats were investigated. Twenty healthy Van cats which hair loss were used as material in this study. Ten out of it were looked after by their owners in their house and constitued Group B. The rest of cats were looked after in the Research Center for Van Cats and constitued Group A. All cats used in this study recived pyraziquantel (5 mg/kg P.O.) and ivermectin (200 ug/kg S.C.) as antiparasiter drug before starting experiment. Rabies and combined vaccine were also applied to all cats a month before starting to this study. Blood and hair samples were collected from all cats once a month for a year. Plasma and hair zinc, copper levels were determined with UNICAM-929 AAS, serum ALP, TP albumin and Ca consantrations with TECHNICON-opeRA autoanalyser. Hair loss was seen more in winter and summer than other seasons in both groups of cats. Hair loss in spring and autumn was also present but it was less than summer and winter in both Groups A ve B.. Hair loss was higher in cats in Group B than Group Aduring all seasouns.Cats in Group B were kept in a limited environment.