Torik göz içi lens implantasyonu uygulanmasındael ile işaretleme yöntemi ile verion dijital işaretleme yönteminin kıyaslanması
Comparison of manuel marking method and verion digital marking method in toric intraocular lens alignment
  1. Tez No: 641470
  2. Yazar: EZGİ KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN YAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç:Torik göz içi lens hizalamasında el ile işaretleme yöntemi ile Verion dijital işaretleme yöntemini kıyaslamak. Materyal-Metod: Kasım 2018 - Nisan 2019 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları bölümünde torik göz içi lens implantasyonu yapılmış hastaların dosyaları retrospektif olarak tarandı. Postoperatif dönemde en az 1 aylık takibi olan hastalar çalışmaya alındı. İki grup arasında hastaların preoperatif ve postoperatif kerometre, refraktometre ve görme keskinliği değerleri (LogMar) ile 1.aydaki göz içi lenslerin sapma dereceleri kıyaslandı. Sonuçlar: Kırkbeş hastanın 67 gözü çalışmaya alındı. El ile işaretleme grubunda (Grup 1) 1. ayda lensin hedeflenen akstan sapma miktarı 4.75 ± 4.4 derece iken Verion dijital işaretleme grubunda (Grup 2) bu değer 3.4 derece ± 3.6 derece olup iki grup arasında anlamı farklılık yok idi (p: 0.16). Grup 1 ve 2 arasında GİL sapma derecesi açısından kurala uygun astigmatizmalı gözler arasında anlamlı fark yok iken, kurala aykırı astigmatizmalı gözlerde sapma derecesi Grup 2'de istatiksel olarak daha düşük bulunmuştur (p: 0.003). 10 derece ve üzerinde torik GİL rotasyonu olan 7 gözün 6'sı Grup 1'e ait idi (13.16 ± 2.78 derece). Preoperatif dönemde iki grup arasında korneal astigmatizma değerleri açısından fark yok iken refraktif (total) astigmatizma değeri Grup 1'de daha düşük bulundu (sırayla 1.77 D , 2.68 D, p:0,028). Postoperatif 1.ayda korneal astigmatizma değeri Grup 1'de daha düşük iken (sırayla 1.62 ± 1.07 D, 2.18 ± 1.33D, p:0.03) refraktif astigmatizma değerleri açısından iki grup arasında fark yok idi. Postoperatif dönemde 0.5 D ve altında total astigmatizması olan göz sayısı toplamda 43 olup bunların 26'sı Grup 1'de , 17'si Grup 2'de idi. Grup 1 ve 2 arasında anlamlı farklılık yok idi. Hiç bir hastada intraoperatif komplikasyon yok idi. Tartışma: İki grup arasında postoperatif dönemde torik lensin rotasyonu açısından fark saptanmaması el ile işaretleme yönteminin hala güvenilir bir metod olduğunu düşündürmektedir. Verion dijital işaretleme yöntemi cerraha, preoperatif dönemde el ile işaretlemeyi gereksiz kılmakta ve gözün rotasyonundan daha az etkilenmesi nedeniyle kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca istatiksel fark olmamakla birlikte 10° ve üzerindeki göz içi lens rotasyonu dijital işaretleme grubunda daha az görülmektedir. Ancak bu cihazlara erişimin her zaman mümkün olmaması nedeniyle el ile işaretleme hala güvenilir ve etkili bir yöntem olarak yerini korumaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare manual marking method and Verion digital marking method in toric intraocular lens alignment. Methods: The files of patients who underwent toric intraocular lens implantation in the Department of Ophthalmology at Dokuz Eylul University Hospital between November 2018 - April 2019 are reviewed retrospectively. Patients with at least 1 month follow-up in the postoperative period were included. Preoperative and postoperative kerometry, refractometry and visual acuity (LogMar) between the two groups were compared for the 1st day, 1st week and 1st month in the postoperative period. Rotation degrees of intraocular lens between two groups were compared in 1st month. Results: 67 eyes of 45 patients were included in the study. The mean toric intraocular lens misalignment was 4.75 ± 4.4 degree in manual marking group (Group 1) and was 3.4 ± 3.6 degree in Verion digital marking group (Group 2) and there was no statistically significant difference between them (p:0.16). While toric intraocular lens rotation degree was not statistically different between eyes with the rule astigmatism, was statistically low between eyes against the rule astigmatism in Group 2 (p: 0.003). 6 of 7 eyes with 10 degrees or more toric intraocular lens rotation belonged to Group 1 (13.16 ± 2.78 degree). There was no statistically significiant difference in keratometric astigmatism between 2 groups but refractive astigmatism was lower in Group 1 in preoperative period (1.77 D , 2.68 D, respectively, p:0,028). But in 1st month , keratometric astigmatism was lower in Group 1 (1.62±1.07D, 2.18 ± 1.33D , respectively, p:0.03). There was no difference in refractive astigmatism between groups in postoperative period. The total number of eyes with total astigmatism of 0.5 D and below was 43, of which 26 were in Group 1 and 17 in Group 2. There was no significant difference between groups. No intraoperative complications occured during surgery. Conclusions:There is no difference between two groups in terms of the rotation of the toric intraocular lens. Verion digital marking method provides convenience to the surgeon because it makes manual marking unnecessary during the preoperative period and is less affected by the rotation of the eye. In addition, although there is no statistical difference, between groups, intraocular lens rotation of 10 ° and above is less common in the digital marking group. Manual marking method still remains as an effective and reliable merhod, since access these devices is not always possible to utilize.