Kardiyopulmoner bypass sisteminde süksinil bağlı jelatin solüsyonunun priming solüsyonu olarak kullanılması ve etkinliği
The use and effectiveness of succinyl linked gelatine as a priming solution in the cardiopulmonary bypass system, ministry of labour and social security
  1. Tez No: 641511
  2. Yazar: MEHMET FAZIL TOLGA SOYAL
  3. Danışmanlar: UZMAN ALP DOLGUN, UZMAN MEHMET KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Jelatin kardiyopulmoner bypass (KPB) sistemlerinde kullanılmakta olan kolloid yapıda bir solüsyondur. Çalışmamızda bu solüsyonun süksinil bağlı formunun klinik faydalarını ve KPB sistemi içindeki güvenilirliğini ortaya koymaya çalıştık. Ameliyat öncesi 58 hastanın yaş, cinsiyet, vücut yüzey alanı, New York Heart Association (NYHA) klasmanı, ejeksiyon fraksiyonu ve diyabet durumu kaydedildi. Priming solüsyonu olarak, Grup I' de 2000cc jelatin (n=17), Grup II' de 1000cc jelatin ve 1000cc ringer karışımı (n=27), Grup III' de 2000cc ringer solüsyonu (n=14) kullanıldı. Transoksijenatör basınçlar, platelet sayımı, plazma onkotik basınç değerleri, kan gazı analizi ve kan glikoz düzeyleri hem KPB öncesi hem de KPB'ın 5.- 15.- 30. dakikalarında kaydedildi. KPB sırasında diüretik ihtiyacı duyulması, sisteme ek priming solüsyonu ilaveleri ve ek heparin uygulamaları kaydedildi. KPB ve aorta klemp süreleri ile aşırı duyarlılık reaksiyonları kaydedildi. Yoğun bakım ünitesinde ilk 24 saatlik süre içindeki plazma onkotik basınçları (0. -1. -3. -6. -12. ve 24. saatler), ekstübasyon süreleri ve drenaj miktarları kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Gelatine is a solution with colloidal structure that is used in cardiopulmonary by-pass (CPB) systems. In our study, we aimed to find out the clinical benefits and the reliability of the succinyl linked form of this solution. The age, gender, body surface area, class of New York Heart Association (NYHA), ejection fraction and the presence of diabetes were recorded for the 58 patients preoperatively. As a priming solution, 2000 cc gelatine was used in Group I (n=17), 1000 cc gelatine mixed with 1000 cc ringer in Group II (n=27), and 2000 cc ringer in Group III (n=14). The transoxygenator pressures, platelet counts, values of plasma oncotic pressure, blood gas analyses and plasma glucose values were recorded both before CPB and on the 5th-15th-30th minutes of CPB. The need for diuretics during CPB, the use of additional priming solutions in the system and additional heparine use were recorded. The duration of CPB and aortic cross-clamp and hypersensitivity reactions were recorded. During the first 24 hour period in the intensive care unit, the plasma oncotic pressures (on the 0-1st- 3rd- 6th- 12th- 24th hours), times for extubation and drainages were recorded.