Belediyelerin mali yapısı ve kaynak sorunları -Bir örnek olay olarak Karaman Belediyesi-
  1. Tez No: 64153
  2. Yazar: ERCAN OKTAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MECİT EŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Belediyelerin gelirleri vergiler, harçlar, harcamalara katılma paylan ve merkezi hükümetin vergi gelirlerinden belediyelere ayırdığı paylar, yardımlar ve diğer bazı gelirlerden oluşmaktadır. Belediyelere başta Belediyeler Kanunu olmak üzere diğer bazı kanunlar ile birçok görevler verilmiştir. Bugün, belediyeler mevcut gelirlerle kendilerine verilen görevleri yerine getirmekte zorlanmakta ve çeşitli yollardan kaynak temini yoluna gitmektedirler. Belediyelerin kaynak sorunlarına sebep olarak, içinde bulunduktan yapısal durumlar, merkezi idarenin ağır vesayet denetimi ve etkin bir mali denkleşme sisteminin kurulamayışı sayılabilir. Belediyelerin görevlerini yerine getirebilmeleri kendilerine yeterli kaynağın sağlanması ile mümkündür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Municipality revenues includes taxes, custom duties, user charges, betterment tax, municipalitian share from tax revenues of central government, aids and some other revenues. Municipalities are given various duties mainly by Municipality Law as well as by other laws. Today, It's very difficult for municipalities to provide the duties given with the available revenues and to achieve their duties municipalities have some revenues but it's not enough to meet their whole expenditures. Therefore they try to find some other sources to complete their duties. The reason of revenue problems for municipalities may be listed as the structural situations which they have, the heavy pressure of central government, and the unsuccessfulness of the application of fiscal federalism. Municipalities are provided enough fiscal sources in order to achieve municipal duties.