COVİD-19 sürecinde bir kamu şehir hastanesi sağlık personelinin iş yükü ve iş stresi
Work load and business stress of healthcare personnel during COVID-19 process
- Tez No: 641544
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYFUN UTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Hospitals, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmanın amacı sağlık personelinin koronavirüs döneminde yaşadığı iş yükü ve iş stresi algısının incelenmesidir. Araştırmanın evrenini İstanbul İli'nde bir Şehir Hastanesinde görev yapan sağlık personeli oluşturmaktadır. 3784 kişi için %95 güven düzeyinde ulaşılması gereken örneklem sayısı 342 olarak tespit edilmiştir ve bu kişi sayısına ulaşılmıştır. Araştırmada verilerin toplanmasında anket formu kullanılmıştır. Anket formu demografik özelliklere yönelik sorulardan, İş Yükü Ölçeğinden ve İş Stresi Ölçeğinden meydana gelmektedir. Araştırmada veriler Google Formlar üzerinden çevrimiçi ortamda toplanmıştır. Koronavirüs nedeniyle yüz yüze anket toplama yöntemine gidilmemiş yalnızca çevrimiçi ortamda anketler toplanmıştır. Araştırmada veri analizi SPSS 21 paket programında yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre sağlık personelinin koronavirüse yakalanması, kendisini tehlikede hissetmesi ve uzun süreler çalışması, iş stresini arttırmaktadır. Sağlık personelinin pandemi döneminde yaşadığı iş yükü, daha yoğun stres altında çalışmalarına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the workload and work stress perception of healthcare professionals during the coronavirus period. The universe of the research is composed of the health personnel working in a City Hospital in Istanbul Province. for 3784 people, the sample number that should be reached at a 95% confidence level was determined as 342, and this number was reached. A questionnaire form was used to collect data in the study. The questionnaire form consists of questions regarding demographic characteristics, Workload Scale and Work Stress Scale. In the research, data were collected online via Google Forms. Due to the coronavirus, face-to-face questionnaire collection method was not used, only surveys were collected online. Data analysis in the research was done in SPSS 21 package program. According to the results of the research, the health personnel catching the coronavirus, feeling themselves in danger and working for long periods increase work stress. The workload experienced by healthcare personnel during the pandemic period causes them to work under more intense stress.