3-6 yaş arası otizm spektrum bozukluğu olan hastalardaki serum raftlin düzeylerinin sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması
Comparison of serum raftlin levels in patients with autism spectrum disorder between 3-6 years of age with healthy controls
  1. Tez No: 874036
  2. Yazar: PINAR AYAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AYHAN CÖNGÖLOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB)'nun etiyolojisine yönelik güncel çalışmalar nöroinflamasyon ve biyobelirteç kavramlarına vurgu yapmaktadır. Bu çalışmada 3-6 yaş arası OSB tanısı alan çocuklardaki serum Raftlin düzeylerinin aynı yaş grubundan sağlıklı çocuklarla karşılaştırılması ve OSB grubundaki otizm belirti şiddeti ve davranış sorunlarının serum Raftlin düzeyi ile ilişkisini incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve vaka-kontrol olarak tasarlanan bu araştırmaya 3-6 yaş aralığında OSB tanısı almış 35 hasta ve 35 sağlıklı kontrol alınmış olup çalışmanın örneklemini yapılan muayenenin bir parçası olarak kan tetkiki istemi gerekli görülen çocuklar oluşturmuştur. Çocuk ergen ruh sağlığı uzmanı tarafından tüm olguların psikiyatrik değerlendirmesi, pediatri uzmanı tarafından da tüm olguların genel değerlendirmesi yapılmıştır. Tüm katılımcıların ebeveynlerine bilgilendirilmiş gönüllü olur formu (BGOF) ve sosyodemografik veri formu (SDVF) verilmiştir. OSB tanısı alan çocukların belirti şiddeti; Çocukluk Otizmi Derecelendirme Ölçeği (ÇODÖ), Otizm Davranış Kontrol Listesi (ODKL) ve Tekrarlayıcı Davranışlar Ölçeği-Revize Türkçe Versiyonu (TEDÖ-R-TV) kullanılarak değerlendirilmiştir. Katılımcıların kan örneklerinden serum Raftlin düzeyleri ölçülmüştür. Bulgular: Çalışmamızda OSB grubunda medyan serum Raftlin değeri 2,39 ng/ml (0,50-28,97) ve sağlıklı kontrol grubunda medyan serum Raftlin değeri 2,98 ng/ml (0,50-12,78) olup gruplar arası anlamlı istatistiksel fark saptanmadı. OSB grubu içinde ODKL toplam puanı (p=0,226) ve TEDÖ-R-TV toplam puanı (p=0,544) ile Raftlin düzeyleri açısından anlamlı bir ilişki bulunmamakla birlikte ÇODÖ puanlamasına göre ağır derece OSB'yi öngörmede Raftlin düzeylerinin istatistiksel olarak önemli olduğu saptandı (p=0.024 ve ROC eğrisi analizine göre eğri altında kalan alan değeri 0,718 olup Raftlin≤2,7 değerinde duyarlık %100,0, özgüllük %48,0 olarak elde edilmiştir). Sonuç: OSB'nin etiyolojisine yönelik nöroinflamasyon kavramı son zamanlarda sıkça araştırılan bir konu olmakla birlikte literatürde çelişkili sonuçlar mevcuttur. Çalışmamızda OSB serum Raftlin değerinin kontrol grubuyla karşılaştırıldığı ilk çalışmadır. Çalışma sonucuna göre OSB grubunda kontrol grubuna kıyasla serum Raftlin değerleri açısından istatistiksel olarak önemli fark bulunmadı. OSB grubu içinde ise serum Raftlin değerleri ile ODKL ve TEDÖ-R-TV ölçek puanları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamakla birlikte serum Raftlin değerlerinin ÇODÖ puanlamasına ağır derece OSB'yi öngörmede anlamlı olduğu bulundu. Bu bulgu Raftlin'in ağır derece otizmi öngörmede değerli bir biyomarker olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Recent studies on the etiology of Autism Spectrum Disorder (ASD) emphasize the concepts of neuroinflammation and biomarkers. This study aimed to compare serum Raftlin levels in children diagnosed with ASD aged 3-6 years with healthy children of the same age group and to examine the relationship between serum Raftlin levels and the severity of autism symptoms and behavioral problems in the ASD group. Materials and Method: This study, designed as cross-sectional and case-control, included 35 patients diagnosed with ASD aged 3-6 years and 35 healthy control subjects. Additional blood samples were not taken for the study; the study sample consisted of children for whom blood tests were requested as part of routine examination. All participants underwent psychiatric evaluation by a child and adolescent psychiatrist. Informed consent forms (ICF) and sociodemographic data forms (SDF) were provided to the parents of all participants. The symptom severity of children diagnosed with ASD was assessed using the Childhood Autism Rating Scale (CARS), Autism Behavior Checklist (ABC), and the Turkish Revised Repetitive Behavior Scale (TRRBS-R). Serum Raftlin levels were measured by working with leftover blood and blood products from peripheral blood samples obtained from the participants using appropriate kits and devices. Results: In our study, the median serum Raftlin value in the ASD group was 2.39 ng/ml (range 0.50-28.97), and in the healthy control group, it was 2.98 ng/ml (range 0.50-12.78), with no significant difference in between the two groups. Within the ASD group, there was no significant relationship between Raftlin levels and scores on the ABC (p=0.226) and TRRBS-R (p=0.544). However, according to the CARS scoring, it was found that Raftlin levels could be significant in predicting severe ASD (p=0.024, and the area under the ROC curve was 0.718. A sensitivity of 100.0% and specificity of 48.0% were obtained for a Raftlin level of ≤2.7). Conclusion: Although the concept of neuroinflammation in the etiology of ASD has been frequently investigated recently, there are conflicting results in the literature. Our study is the first study in which ASD serum Raftlin values were compared with the control group. According to the results of the study, no statistically significant relationship was found between serum Raftlin values in the ASD group compared to the control group. Within the OSB group, while there was no significant relationship between serum Raftlin values and ABC and TRRBS-R scale scores, it was found that serum Raftlin values are significantly predictive of OSB to a high degree in CARS scoring. This finding suggests that Raftlin may be a valuable biomarker in predicting severe autism.