Musica Totale kavramı ve türler arası geçirgenliğin Giorgio Gaslini yapıtındaki izdüşümleri
The concept of Musica Totale and the projections of cross-genres transsmissivity on Giorgio Gaslini's music
- Tez No: 641576
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ALPER MARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
İtalyan piyanist ve besteci Giorgio Gaslini (1929-2014), müzik kariyeri boyunca farklı kültürlerin ve müziklerinin herhangi bir hiyerarşi ve önyargı gözetmeksizin iç içe geçirgenleşebileceğini vurgulamış, bu referansla, çalışmanın odak noktası olan“Musica Totale”anlayışını benimsemiştir. Döneminin tüm sosyo-politik gelişmelerini de yakından takip eden Gaslini,“eşitlik”,“açıklık”ve“kolektiflik”kavramlarına dayalı politik çizgisini müziğiyle ve onu çevreleyen diğer fikrî üretimleriyle ifade etmeyi tercih etmiştir. Müzik alanında muhafazakâr ve dogmatik kurallara karşı eleştirilerini ve önermelerini 1975 yılında yayımlanan Musica Totale adlı kitabıyla sunmuştur. Farklı müzik türlerine açık olabilmenin müziği daha özgür, yaratıcı ve değerli kıldığını düşünen Gaslini, hem bu önermeleriyle hem de ürettiği yapıtlarıyla İtalya ve Avrupa Cazı'nda saygın bir yer edinmiştir. Kitabında verdiği teşvik edici bilgilerle, benzer anlayışa sahip müzisyenlere, hattâ tüm bireylere kılavuzluk edebilecek önermelerini literatüre katmıştır. Klasik ve çağdaş müzik öğretileriyle yetişmesi doğrultusunda, üretimlerini çağdaş müzik/caz formatındaki kompozisyonlarıyla, kimi zaman da opera, melodram vb. disiplinlerarası girişimleriyle gerçekleştirmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde Gaslini“nin ”Musica Totale" anlayışına yön veren caz müziğine ait başat türlerin Avrupa'daki, özellikle de İtalya'daki yansımaları özetlenmiş, bu anlayışa örnek teşkil edebilecek İtalyan ve Avrupa menşeli müzisyenler ve orkestralar hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Gaslini'nin bizzat elinden çıkan Musica Totale kitabının çapraz referanslarla geniş bir özeti sunulmuş; bu anlayışı besleyen gramerler, stiller/türlerden ve kullandığı icra pratiklerinden bahsedilmiştir. Üçüncü ve son bölümde bütüncül anlayışına koşut temsilî yapıt örneklerinin analizi yoluyla türler arası geçirgenlik ve eklektisizm uygulamalarının yansımaları gözlemlenmiş; genel hatlarıyla form algısı ve kompozisyon anlayışıyla ilgili bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Italian pianist and composer Giorgio Gaslini (1929-2014) emphasized that different cultures and their music can intertwine with each other regardless of any hierarchy or prejudice, throughout his entire musical career. With this reference, he embraced the concept of“Musica Totale”which is the focus of this study. Gaslini, who followed all the socio-political developments of his era closely, preferred to express his political view based on“equality”,“clarity”and“collectiveness”with his music and his other intellectual reflections and productions based upon. He presented his criticism of conservative and dogmatic rules in music along with his theses in his book Musica Totale, published in 1975. Gaslini thought that being open to different cultures and types of music makes it more free, creative and valuable; this idea reflected on his theses and productions anabled him to gain a respectable place in European Jazz. With all the encouraging information in his book, he incorporated his theses into respective literature, which could guide not only musicians of the shared understanding but even all individuals. As a result of being brought up with classical and contemporary musical teachings or even doctrines, he realized his productions as compositions in the format of contemporary/jazz music and sometimes as operas, melodramas and interdisciplinary attempts. In the first chapter of this dissertation, the reflections of jazz music's dominant styles in Europe, especially in Italy, which also led the main idea of Gaslini's“Musica Totale”are summarized; information is given about Italian and European musicians and orchestras that might be considered as examples of this understanding. In the second chapter, an indicative abstract of Gaslini's“Musica Totale”is given with cross-references; the grammars, styles and types that foster this understanding and his practices are mentioned. In the third and last chapter, parallel to the elaborated“totalitarian”concept, the reflection of interspecies permeability and eclecticism applications are observed through the analysis of representative works; information about the perception of form in general and the understanding of composition respectively, is given.