Ekonomik yozlaşma ve anayasal iktisadın çözüm önerileri
Economic degeneration and solutions of constitutional economics
- Tez No: 64158
 - Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHABETTİN YİĞİTBAŞI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZET Bu çalışma ekonomik yozlaşmanın ne olduğunu belirlemeye ve ekonomik yozlaşmayla, ekonomik yolsuzluk ve ekonomik istikrarsızlık arasındaki teorik ilişkiyi incelemeye ve sorunların cevabını ortaya koyar. Ele alınan konular kamu tercihi teorisi ve anayasal iktisat açısından incelenmiştir. Ekonomik yozlaşmanın tanımından sonra, yozlaşma, politik, ekonomik ve ahlaki nedenleri açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde Anayasal iktisadın bu sorunlara getirdiği çözümler tahlil edilmiştir. Sonunda Türkiye'deki ekonomik yozlaşma sürecine değinilmiş ve ilave olarak 1982 Anayasası kamu terhicihi teorisi ve Anayasal İktisat İlkesi doğrultusunda değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study determines what economic degeneration is and analyzes the theoretical relationship between economic degeneration, corruption and economic instability and the solution of these problems. All topics are examined according to public choice theory and constitutional economy respect. After giving definition of economic degeneration, it explained the reasons of degeneration like political, economic and moral in the second part of study. It is aimed to analyze the solution of constitutional economy for all problems which are mentioned in this study. In the end, it is stressed that the process of economic degeneration in Turkey. In addition, The Constitution of 1982 is criticized according to public choice theory and constitutional economics principles.