Hemşirelik öğrencilerinin akıllı telefon ve internet bağımlılığı düzeyleri ile sağlıklı yaşam biçimi davranışları arasındaki ilişki
The relationship between smart phone and internet addiction levels and healthy lifestyle behaviors of nursing students
- Tez No: 641583
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA KOCATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma, hemşirelik bölümünde öğrenim gören öğrencilerin akıllı telefon ve internet bağımlılığı ile sağlıklı yaşam biçimi davranışları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Kesitsel tipte olan araştırmanın evrenini, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünde öğrenim gören 814 hemşirelik öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise, herhangi bir örnekleme yöntemine gidilmeksizin araştırmaya katılmayı gönüllülük esasına göre kabul eden ve anket uygulama zaman aralığında okulda bulunan hemşirelik öğrencileri oluşturmuştur. Araştırma Kasım-Aralık 2019 tarihleri arasında 652 hemşirelik öğrencisi ile tamamlanmıştır. Araştırmanın verileri Tanıtıcı Bilgi Formu, Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği-Kısa Formu, İnternet Bağımlılığı Ölçeği ve "Sağlıklı Yaşam Biçimleri Davranışları Ölçeği-II aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın uygulanabilmesi için etik kuruldan etik onay ile fakülte yönetiminden araştırma izini alınmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 22.0 programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın bulguları; tanımlayıcı istatistik testleri ile sayı ve yüzdelik dağılımlar; Ki-kare analizi, Bağımsız Gruplarda t testi, Kolmogorov-Smirnov testi, ANOVA varyans analizi, Mann Whitney U testi, Kruskall-Wallis testi, Pearson Korelasyon analizi ve Lineer Regresyon analizi ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study was conducted in determine the relationship between smartphone and internet addiction and healthy lifestyle behaviors of students who are studying cross-sectional nursing. The universe of the research consists of 814 nursing students studying at Sivas Cumhuriyet University Faculty of Health Sciences Nursing Department. The sample of the research was composed of nursing students who accepted to participate in the research on a voluntary basis and could be reached without any sampling method. The study was conducted with nursing students between October 2019 and July 2020. Research data were obtained using the Introductory Information Form with Smart Phone Addiction Scale-Short Form, Internet Addiction Scale and Healthy Lifestyle Behaviors Scale-II An approval was granted from the ethical committee as well as institutional permits. Research data were statistically analyzed in SPSS 22.0 program using descriptive statistics tests, Kolmogorov-Smirnov test, chi-square analys, independent groups t-test, ANOVA analysis, Mann Whitney U, Kruskal Wallis H tests, Pearson Correlation and Linear Regression Analysis.