Anne-bebek yatak paylaşımının bebeklerin beslenme ve uyku düzeni üzerine etkisi
The effects of mother-infant bed-sharing on breastfeeding and sleep pattern of infants
  1. Tez No: 641589
  2. Yazar: TUĞBA BURCU AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK AKŞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Giriş: Yatak paylaşımı ebeveynlik araştırmalarında en tartışmalı konulardan biri olmuştur. Yatak paylaşımının; ani bebek ölümü sendromu ve uyku problemleri için risk teşkil ettiği düşünülmekle birlikte emzirme başta olmak üzere. bedensel ve psikolojik olarak faydalarını savunan çalışmalar da mevcuttur. Amaç: Bu çalışmanın amacı, ilk yaş içindeki sağlıklı bebeklerde anne-bebek yatak paylaşımının bebeklerin uyku düzeni ve beslenmesi üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Yöntem: Ağustos 2017- Ağustos 2018 tarihleri arasında; Ege Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Sosyal Pediatri Bilim Dalı, Çocuk Sağlığı İzlem polikliniğine 1-12 ay arasındaki bebeklerinin rutin sağlık kontrolünü yaptırmak amacıyla başvuran 507 anne-bebek çifti çalışmaya alındı. Annelere araştırma hakkında açıklama yapılıp sözlü onamları alındıktan sonra, yüzyüze görüşme tekniğiyle ailenin sosyodemografik özellikleri ile bebeklerin beslenme ve uyku düzenlerini araştıran bir anket uygulandı. Anketler doldurulduktan sonra bebeklerin boy ve ağırlık ölçümleri yapılarak, DSÖ standartlarına göre ağırlık, boy ve boya göre ağırlık SDS değerleri hesaplandı ve kaydedildi. Elde edilen veriler SPSS Statistics 18.0 programı ile analiz edildi. Öncelikle tüm değişkenler için tanımlayıcı istatistikler yapıldı. Kategorik değişkenler arasındaki fark için ki kare testi, sayısal değişkenler arasındaki ilişki için Pearson veya Spearman korelasyon analizi uygulandı. Bağımlı değişkenin iki kategorili olduğu durumlarda, bağımsız değişkenlerin bağımlı değişken üzerine olan etkilerini incelemek için lojistik regresyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Background: Although bed-sharing or co-sleeping between a parent and infant has been accepted as a risk factor for sudden infant death syndrome, there are a few studies in the literature showing beneficial effects of bed sharing on breastfeeding rates and duration. Objective: The aim of this study was to investigate the effects of mother-infant bed sharing on the breastfeeding and sleep pattern of the infants. Method: A total of 507 mother-infant pairs who applied to Ege University Medical School Well Child Care Outpatient Clinic for routine health care between August 2017 and August 2018 were included in the study. After the mothers' informed consent was obtained, a questionnaire was applied regarding sociodemographic characteristics of the family, feeding and sleeping patterns of the infants. Height and weight measurements of the infants were recorded and SDS values were also calculated according to the WHO growth standards. The data obtained from the study were analyzed using SPSS Statistics 18.0 program. Descriptive statistics were performed for all variables. Chi-square test was used for the association between categorical variables, and Pearson or Spearman correlation analyses were used for the investigation of the relationship between numerical variables. Logistic regression analysis was used to investigate the effects of independent variables on the dependent binary categorical variable. A P value < 0,05 was considered statistically significant. Results: The mean age of the mothers was 30.3 ± 5.0 years; 45% of them were university graduates; about 35% of the mothers defined themselves as unhappy, and 12% of them were smokers. Of the infants, 90% were still breastfeeding; the rates were 93% between 1 to 6 months and 79% between 7 to 12 months. The supine and side / prone sleeping positions of the infants were 48% and 52%, respectively. About 12% of the mothers were shared her bed with their babies in the previous night. We did not find any relationship between bed sharing and some independent variables such as maternal age, maternal education, family type and monthly household income in the logistic regression analysis (P>0,05). The rate of breastfeeding was 92% in the bed-shared group and 89% of the non-sharing group.