Annelerin çocukluk örselenmelerinin çocuğa bakım verme davranışları üzerinde etkisi ve çocuk için riskleri
The effect of maternal childhood maltreatment on maternal caregiving and risk of the child
  1. Tez No: 641636
  2. Yazar: KÜBRA ŞAHİN İPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN TARLACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Çocuklukta yaşanan örselenme yaşantılarının yaşam boyu süren etkileri bulunmaktadır. Bu araştırma ile, çocukluk örselenmelerinin annelik davranışları üzerindeki olumsuz etkisi ve bu durumda çocuğun gelişimi için ortaya çıkabilecek risk faktörlerinin, nörogelişimsel yaklaşım esas alınarak, annenin duygu düzenleme becerisi ve çocuğuyla kurduğu ilişkinin niteliği üzerinden ölçülmesi hedeflenmiştir. Yöntem: Çalışmaya, 4-6 yaş aralığında problem davranışlar sergilediği gözlemlenen 75 çocuğun annesi katılmıştır. Bu annelere Çocukluk Örselenme Yaşantıları Ölçeği (ÇÖYÖ), Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği (DDGÖ)-Kısa Form ve Çocuk Ana-Baba İlişki Ölçeği uygulanmıştır. İlişki ölçeği yakınlık boyutu ters kodlanmıştır ve değişkenler arasındaki ilişkiler anova, korelasyon, ki-kare ve hiyerarşik regresyon analizleri ile yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The childhood maltreatment has lifelong effects. This study aimed to investigate the impact of childhood maltreatment on maternal caregiving and risk of the child development. This research uses neurodevelopmental approach and focuses on the mother's emotional regulation capacity and mother-child relationships. Methods: The data was collected from the mothers of 75 children who were observed to show problematic behaviors at 4-6 years old. 3 measurement scales were here: Childhood Maltreatment Quesstionnnaire (CMQ), Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS)-Brief Form, Child-Parent Relationship Scale. Closness sub-scale of the Child-Parent Relationship Scale was reversed and variables were tested by anova, corelation, chi-square and hierarchical regression. Results: The participants reported that emotional neglect and abuse rate was the highest in maltreatment. It was observed that physical and sexual abuse is less common in case being grown up by the parents.