Ilgar Fehmi'nin Karga Yuvası romanı ve Köroğlu Destanının karşılaştırılması
Comparison of Ilgar Fehmi's Crow's Nest novel and Epic of Köroğlu
- Tez No: 641658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELLADA GARAYZADE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Azerbaycan Türkleri, Köroğlu'nu Anadolu Türklerinden daha çok sahiplenmiştir. Araştırma yapılan süre zarfında Azerbaycan kaynaklarında sıklıkla Köroğlu temasıyla karşılaşmak mümkündür. Bu vesileyle Köroğlu'nu, Deli Hasan'ı, Han Ayvaz'ı Nigar Hanımı ve başka ünlüleri de kendilerine daha yakın kabul ederler. Köroğlu ve Dede Korkut Hikayeleri Azerbaycan'da, Azerbaycan Türkleri arasında önemini her daim korumuştur. Köroğlu Destanının Azerbaycan kültür ve edebiyatında geniş bir yayılış ve önemseyiş bulması bu etmenle alakalıdır. Tezin amacı, Çağdaş Azerbaycan edebiyatının temsilcilerinden olan Ilgar Fehmi'nin Karga Yuvası romanın, Köroğlu Destanından etkileşim bağlamında incelemektir. Çalışma, söz konusu roman ile Köroğlu destanının, olay örgüleri, karakterleri ve bunların karşılaştırılmasını kapsamaktadır. Araştırma ve inceleme sürecinde karşılaştırmalı edebiyat, metinlerarası ilişkiler yöntemleri kullanılmıştır. Varılan sonuç bundan ibarettir ki, Azerbaycan ulusal edebiyatı en çok milli gelenekler üzerinde ilerleme kaydetmektedir. Çalışmanın bulguları arasında adı geçen Azerbaycan yazarının Köroğlu Destanını, kendine özgü bir bağlamda başvurmakla çağdaş dönemde yeni bir Köroğlu'nu asırlar sonrası destandan postmodern romana uyarlayarak yeniden bir vücutta vuku bulması önemli yer tutar.
Özet (Çeviri)
Azerbaijan Turks owned Köroğlu more than Anatolian Turks. During the research period, it is possible to encounter the Köroğlu theme in Azerbaijan resources. On this occasion, they take Köroğlu, Deli Hasan, Han Ayvaz, Nigar Hanım and other celebrities closer to them. Stories of Köroğlu and Dede Korkut have always preserved their importance among Azerbaijani Turks in Azerbaijan. The fact that the Köroğlu Epic finds wide spread and importance in Azerbaijani culture and literature is related to this factor. The aim of the thesis is to examine the crow of the Ilgar Fehmi, one of the representatives of Contemporary Azerbaijan literature, in the context of interaction from the Köroğlu Epic. The study includes the novel and the epic weavings, characters, and comparison of the epic novel and Köroğlu Epic. Comparative literature and intertextual relations methods were used in the research and analysis process. The conclusion is that Azerbaijan national literature makes the most progress on national traditions. Among the findings of the study, it is important for the Azerbaijani writer, who was mentioned, tore-take place in a body by adapting the Köroğlu Epic in a unique context and adapting a new Köroğlu to the postmodern novel in the contemporary era.