The US Strategic engagement in the South Caucasus:(1991-2002)
Amerika'nın Güney Kafkasya'daki stratejik girişimi: (1991-2002)
  1. Tez No: 117331
  2. Yazar: ILGAR ALİYEV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KİBAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Soğuk Savaşın sona ermesinden ve Sovyetler Birliği'nin parçalanmasından sonra uluslararası sistemde yeni tehlikeler ve fırsatlar ortaya çıktı. Eskiden kuvvetli olan Sovyetler Birliği'nin cumhuriyetleri Batı'nın dikkatini çekmeye başladı. Tek süpergüç, Amerika Birleşik Devletleri bu yeni bölgelerle etkili bir şekilde ilgilenmeye başladı. Yirminci yüzyıl boyunca Güney Kakfasya jeopolitik tercih olarak çeşitli sebeplerden dolayı ilgi çekmeyen bir alandı. Sovyetler Birliği'nin yıkılması ile durum değişti, 19801i yılların sonunda ve 19901ı yılların başlangıcındaki bağımsızlık hareketlerinin sonucunda yerel devletlerin jeostratejik önemi yeniden arttı. Bunlara ek olarak, yeni petrol ve gaz kaynaklarının bulunması ile bölgenin Batı için ve özellikle Amerika Birleşik Devletleri için olan çekiciliği daha açık bir hal aldı. Buradaki ekonomik gelişme ve güvensizlik sahası bir birine sıkı sıkıya bağlıydı ve bölgenin uluslararası kaderi büyük çapta Amerika Birleşik Devletleri'nin politikası tarafından belirleniyordu. Bu arka plan dikkate alındığında bu tez çalışmasının hedefi, Amerika Birleşik Devletleri'nin bu bölgedeki politikasının esas yönleri araştırmak ve bu politikasının başarılı ve başarısız yanlan ortaya koymaktır. v
Özet (Çeviri)
ABSTRACT After the end of the Cold War and the break-up of the Soviet Union new threats and opportunities filled the international relations' system. New regions of the previously mighty empire began to attract attention of the West. The only remaining superpower, the United States, had nearly the duty to engage more actively with these new regions. The South Caucasus was the area, which was not considered appealing as a geopolitical priority during the 20th century. The situation has changed, however, with the region's geostrategic significance revealed again as the colony status of the local states vanished in the haze of the revolutionary movements of the late 1980s and early 1990s. Moreover, the region's attractiveness for the West in general and for the United States in particular became clear after new oil and gas reserves came to agenda. Economic development and security framework have been connected with each other very tight here and it were the US policies that determined to a large extent the fate of the region in the international system. The paper aims to examine the main directions of the American policy in the region and to show the positive sides as well as some drawbacks of the policy in question. IV