Hareketli güneş enerji modülünün yapısal tasarımı
Structural design of solar tracking system
  1. Tez No: 641733
  2. Yazar: ONUR KODAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN NUHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, İnşaat Mühendisliği, Energy, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez çalışmasında, hareketli bir fotovoltaik güneş enerji modülünün yapısal tasarımı (alt gövde, çelik kafes sistem, çelik kablolar) ele alınmıştır. Bu kapsamda; modülün zati, kar, rüzgâr ve deprem yükleri altındaki statik ve dinamik analizleri gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla; öncelikle günümüzde tercih edilen fotovoltaik panellerin kullanıldığı güneş enerjisi sistemlerinin çeşitleri ile birlikte, hareketli tip modülün yapısal tasarımı için literatürde yer alan esaslar ve uygulamalar derlenmiştir. Aynı zamanda, hareketli modülün fiziksel tasarımı ve analizi için esas alınan yönetmelikler (TS EN 1991-1-3, TS EN 1991-1-4, TBDY-2018, AISC 360-16) incelenmiştir. Ayrıca, hareketli fotovoltaik sistemin, belirli bir konumda birim zamanda üretebileceği enerji değeri hesaplanmış ve sabit fotovoltaik sistem ile karşılaştırılmıştır. Çalışmanın devamında, hareketli tip modülün yapısal tasarımı ile statik ve dinamik analizleri birleştirilerek; güneş enerjisinden daha fazla faydalanabilecek, elverişsiz yapısal yüklere dayanabilecek ve yönetmeliklere uygun bir fotovoltaik güneş enerji modülü geliştirilmiştir. Teorik analizlerde, sonlu elemanlar deplasman metodu doğrudan rijitlik ilkeleri ile yapılan hesaplama yöntemi esas alınmıştır. Çalışma sonucunda, fotovoltaik güneş enerji modülünün tasarım ve analizinden elde edilen sonuçlar karşılaştırmalı olarak değerlendirilerek sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the structural design of the mobile photovoltaic solar energy module (lower body, steel truss system, steel cables) has been handled. In this context, static and dynamic analysis of the module under dead, snow, wind and earthquake loads have been carried out. For this purpose, firstly, the types of solar systems using photovoltaic panels, which are preferred today, the principles and applications in the literature for the structural design of the mobile type module are compiled. At the same time, the regulations (TS EN 1991-1-3, TS EN 1991-1-4, TBDY-2018, AISC 360-16) that have been taken as basis for the physical design and analysis of the movable module have been examined. In addition, the energy that the mobile photovoltaic system can generate per unit time in a given location has been calculated and compared with the fixed photovoltaic system. In the continuation of the study, the structural design of the mobile type module and static-dynamic analysis were combined and a photovoltaic solar energy module has been developed that can make more use of solar energy, withstand unfavorable structural loads and comply with regulations. In the theoretical analysis, the calculation process made with the principles of finite element displacement method was taken as basis. As a result of the study, the results obtained from the design and analysis of the photovoltaic solar energy module have been presented comparatively.