Verimlilik arttırma aracı olarak kalite geliştirme
The Means of expand of productive quality growth
  1. Tez No: 64175
  2. Yazar: HAKAN İSKENDER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN BANGUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
ÖZET Son yıllarda dünya pazarlarının bütünleşmesi ve buna bağlı olarak rekabet ortamının oluşmasıyla işletmeler, verimi etkileyen faktörleri daha da önemser hale gelmişlerdir. Gerçekleşen bu gelişmeler sonucu işletmeler arası rekabeti belirleyen insana ve buna bağlı unsurlara ağırlık verilmiştir. Gelişmelerin salt üretim ve hizmede sağlanamayacağı, kalite ve verimliliğin işletmenin tüm faaliyetleriyle birlikte bir bütün olarak algılanması gerekliliği sonucu toplam kalite kontrol yönetimi oluşmuştur. Toplam kalite kontrolün en etkili uygulamalarından biri olan kalite kontrol çemberleri de ülkemizde hızla kabul görmektedir. Çalışmamızın amacı, kalite kontrol çemberleri hakkındaki bilgileri değerlendirmek, verimlilik üzerindeki etkisini araştırmak ve örnek bir uygu ' lamayı analiz ederek sonuçları sunmaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Depend on marketing globalisation and high competition in the world today, companies have to pay attention to the items that directly effects the productivity, with those developments, they have to choose their staffs more carefully, to give importance to their availability and other specifica - tions for a high competition. A great deal of companies began to found their sub-total quality control departments after they discovered production and services aren* t enough items for success and must be supported by quality. That idea is spreading in our country too speedly, and many companies began to increase the quality control systems. In that study, our purpose is to make an inquiry about quality - con - trol systems, to see the effects on productivity after an analyse on ready system and to present the analyse results.