İstanbul Büyükşehir Belediye bütçesinin mali analizi
Financial analysis of Istanbul Grand City Municipality
- Tez No: 64174
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. METİN İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BÜTÇESİNİN MALİ ANALİZİ İstanbul nüfusu her geçen gün artan metropoliten niteliğe sahip büyük bir yerleşim merkezidir. Dünya üzerindeki diğer şehirlerle kıyasladığımızda İstanbul Metropoliten nitelik olarak onlardan pek farklı değildir. Batı ve Kuzey Amerika uygulamaları ve de diğer taraftan azgelişmiş ülke örnekleri ile bir kıyaslama yaptığımızda bu ülkelerdeki metropoliten yönetim anlayışıyla pek bağdaştıramadığımız açıkça görülmektedir. Bu ülkelerdeki metropoliten kent yönetimi ayrı bir statüye tabi olup yönetim olgusu ve bunun yanında metropoliten alanların maliyesi başlı başına ayrı bir disiplin olarak göze çarpmaktadır. Diğer taraftan İstanbul ve bunun yanında İstanbul nüfusunun ve metropoliten alanının 1/10'una sahip diğer şehirlerle (Kayseri, Samsun, Eskişehir gibi) aynı organik kanuna tabi olması ve de ülkemiz uygulamasında 1580 ve 3030 sayılı iki ayrı kanunun büyük şehir kent yönetimi için de uygulanabilirliği bir yetki ve görev paylaşımındaki aksaklıkları gözler önüne sermektedir. İstanbul Büyükşehir Belediye bütçesinin gelir ve gider kalemleri dikkate alındığında öz kaynaklarındaki yetersizlik dikkatimizi çekmektedir. Merkezi hükümetten yeterince sübvansiyon İstanbul Büyükşehir Belediyesinin bütçe açıkları da günden güne artmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi 'nin yan kuruluşları olan İSKİ ve İETT'de belediyenin içerisinde bulunduğu darboğazla aynı kaderi paylaşmakta ve bütçeleri zararları asgariye indirmek için yapılmaktadır. III
Özet (Çeviri)
SUMMARY FINANCIAL ANALYSIS OF ISTANBUL GRAND CITY MUNICIPALITY Istanbul is a residential center having the metropolitan position of which population increases day by day. When we compare Istanbul with the other metropolitan cities, there is not much difference between them. When we make a comparison with the West and North America applications and samples of the other developed countries, it is seen that there is not much homogeneity with the metropolitan management understanding of these countries. The metropolitan city management in these countries subjects to the other statue and besides the cost of metropolitan sites is consideres as a separate dicipline. As Istanbul and other cities having the 1/10 of Istanbul popilation and metropolitan area (such as Kayseri, Samsun, Eskişehir) subject to the same organic law and the two separate laws numbered 1580 and 3030 our country can be applied by the Grand city management cause problems during the authority and duty sharing. When the income and expense budget of Istanbul Grand City Municipality is taken into consideration, the insufficiency in the equity capitals can be recognized. The bugdet deficits of Istanbul Grand City Municipality increase day by day as it can not receive a sufficient support from the Central Government. İSKİ and İETT, that are the sub-establishments of Istanbul Grand City Municipality, have the same problems and they try to reduce the losses in the budget. IV