Genç binicilerin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının antropometrik ölçümler ve kardiyopulmoner parametrelerle ilişkisinin incelenmesi
An examination of the correlation between healthy lifestyle behaviors in young horse riders and anthropometric measurements and cardiopulmonary parameters
  1. Tez No: 641781
  2. Yazar: KEMAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİMET KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı, genç binicilerin sağlıklı yaşam biçimi davranışları ile antropometrik ölçüm ve kardiyopulmoner parametre sonuçları arasındaki ilişkisinin incelenmesidir. Araştırma, 30.07.2019 – 02.01.2020 tarihleri arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Mennan Pasinli Atçılık Meslek Yüksekokulu Atçılık ve Antrenörlüğü Programına kayıtlı binicilik sporuyla aktif uğraşan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 18-30 yaş grubu 60 genç binici ile yürütülmüştür. Araştırma verilerinin toplanmasında;“Birey Tanıtım Formu”ve "Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği (SYBDÖ) II kullanılmıştır. Soru formlarını yanıtlayan her binicinin antropometrik ölçümleri ve kardiyopulmoner parametre ölçümleri alınarak kaydedilmiştir. Verilerin değerlendirilmesi, IBM Statistical Package For Social Sciences (SPSS) 22.0 istatistik paket programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin analizinde; Mann-Whitney U testi, Kruskal- Wallis varyans analizi ve Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; katılımcıların SYBDÖ II toplam puan ortalaması 144,90±24,07 olup, cinsiyet, baba çalışma durumu ve kronik hastalık varlığı değişkenlerinin bireylerin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını etkilediği saptanmıştır. Genç binicilerin fiziksel aktivite ve beslenme alt boyut puan ortalaması ile kalça çevreleri arasında pozitif yönde bir ilişki bulunurken (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the correlation between healthy lifestyle behaviors in young horse riders and the results of anthropometric measurements and cardiopulmonary parameters. The study was conducted with 60 young horse riders aged between 18 and 30 who agreed to participate in the study, and who were active in the sport of horse riding and were registered in the Horse Riding and Trainership Program of the Mennan Pasinli Equestrian Vocational College of Bursa Uludağ University between 30.07.2019 – 02.01.2020. An Individual Description Form and the Healthy Lifestyle Behaviors Scale (HLBS) II were used in the collection of data. Anthropometric and cardiopulmonary measurements were made and recorded for each rider who responded to the questionnaires. Data evaluation was conducted using the IBM Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 22.0. In the analysis of data, the Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis variance analysis and Spearman correlation analysis were used. According to the findings of the research, the participants' mean HLBS II total score was 144.90±24.07, and the variables of gender, father's employment status and the existence of a chronic illness affected their healthy lifestyle behaviors. a positive correlation was found between the mean score of the young riders on the sub-dimensions of physical activity and nutrition and their hip measurement (p0.05).