Voleybol oyuncularında düzeltici egzersiz değerlendirmesinin sakatlanmaya etkisi
The effect of corrective excercise assesment on injury in volleyball players
- Tez No: 712760
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA RAMANLI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırma, genç kadın ve erkek voleybolcularda düzeltici egzersiz değerlendirmesi puanı ile sakatlık sayısı arasındaki ilişkiyi karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmaya Galatasaray Voleybol Kulübü genç takımlarında haftanın 6 günü düzenli antrenman yapan 12 erkek ve 9 kadın olmak üzere toplam 21 genç voleybolcu (yaş 17,62 ± 0,67 yıl, boy uzunluğu 189,76 ± 8,37 cm, vücut ağırlığı 76,52 ± 8,33 kg, spor yaşı 7,10 ± 2,23 yıl) gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmaya katılan sporcuların genel bilgileri alınmış ve düzeltici egzersiz değerlendirmesi (Baş üstü skuat değerlendirmesi, tek ayak skuat değerlendirmesi, şınav değerlendirmesi, ayakta cable row değerlendirmesi, ayakta baş üstü halter sıkıştırma değerlendirmesi) gerçekleştirilmiştir. Düzeltici egzersiz değerlendirmesi yapılırken 3 fizyoterapistten en az 2'sinin birbirinden bağımsız olarak verdiği ortak puan doğru kabul edilerek not alınmıştır. Tüm sporcuların 6 ay boyunca her ay düzenli olarak sakatlık takibi yapılmıştır. Yapılan spearman korelasyon analizine göre toplam düzeltici egzersiz değerlendirme puanı ile toplam sakatlık sayısı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (r ≥ 0,5). Sonuç olarak, yapılan bu araştırmaya göre voleybol oyuncularında toplam düzeltici egzersiz değerlendirme puanı ile toplam sakatlanma sayıları arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir. Elde edilen sonuç, düzeltici egzersiz değerlendirmesi verilerinin sakatlık sayısının tespiti için tek başına yeterli olmadığını düşündürmektedir. Bu nedenle spor bilimcilerin, antrenörlerin ve sağlık çalışanlarının sporcuları sakatlıklardan korumada çok yönlü değerlendirme yapmaları önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims atcomparing the relationship between the corrective exercise assessment score and number of injuries in young female and male volleyball players. A total of 21 youth volleyball players, consisting of 12 man and 9 woman (age 17.62 ± 0.67 years, height 189.76 ± 8.37 cm, body weight 76.52 ± 8.33 kg, sports age 7.10 ± 2.23 years) who regularly train 6 days a week in Galatasaray Volleyball Club youth teams, participated voluntarily in the study. General information of the athletes participating in the study was obtained and corrective exercise assessment (Overhead squat, single-leg squat, push-up, standing cable row, standing overhead dumbbell pres, upper extremity assessments) was performed. While assessment the corrective exercise, the joint score given independently by at least 2 of the 3 physiotherapists was accepted as correct and recorded. Injury follow-up of all athletes was carried out regularly every month for 6 months. According to the spearman correlation analysis, no statistically significant correlation was found between the total corrective exercise evaluation score and the total number of injuries (r ≥ 0,5). In conclusion, according to this study, no significant relationship between the total corrective exercise evaluation score and the total number of injuries in volleyball players was found. According to the obtained result, corrective exercise assessment data alone are believed not to be sufficient to determine the number of injuries. For this reason, it is advised that sports scientists, trainers and health professionals make multidimensional evaluations to protect athletes from injuries.