β-amiloid ile indüklenen in vitro alzheimer hastalığı modelinde linoleik asit'in koruyucu etkisinin araştırılması
Investigation of the protective effect of linoleic acid in the ß-amyloid-induced in vitro alzheimer's disease model
- Tez No: 641783
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH SAKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, β-amiloid (Aβ) ile indüklenen in vitro Alzheimer Hastalığı (AH) modelinde apoptotik yolaklar ve antioksidan enzimler üzerine, esansiyel yağ asitlerinden biri olan ve Omega-6 olarak bilinen Linoleik Asit'in (LA) etkilerini araştırmak amacıyla gerçekleştirildi. Çalışmada; U87 hücre hatlarından ibaret kontrol grubu, β-amiloid ile indüklenmiş U-87 hücre hatlarını içeren in vitro AH modelinin oluşturulduğu Aβ grubu ve Aβ grubuna LA eklenmesiyle elde edilen Aβ+LA grubu olmak üzere 3 grup oluşturuldu. Çalışma gruplarında apoptotik yolakları temsilen kaspaz-3; antioksidan durumu değerlendirmek için de süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GPx) enzim düzeyleri ile Total Antioksidan Seviye (TAS) ve Total Oksidan Seviye (TOS) sonuçları analiz edildi. Kontrol grubuyla kıyaslandığında Aβ'ya maruz kalmış U87 hücre hattında, SOD, CAT, GPx, TAS düzeylerinin önemli şekilde azaldığı; kaspaz-3 ve TOS seviyelerinin ise anlamlı şekilde arttığı belirlendi. Bununla birlikte Aβ-U87 hücre hattına LA uygulanmasının SOD, CAT, GPx, TAS düzeylerini önemli şekilde artırdığı; kaspaz-3 ve TOS seviyelerini ise azalttığı tespit edildi. Sonuç olarak, LA'nın apoptoza bağlı nörodejenerasyonu azalttığı, antioksidan aktiviteyi destekler mahiyette arttırdığı ortaya konuldu. LA'nın bu etkileri göz önüne alındığında AH'da bu güçlü antioksidanın koruyucu ya da alternatif tedavide kullanım potansiyeline sahip olabileceği, bunun yapılacak daha ileri çalışmalarla desteklenmesi gerektiği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effects of Linoleik Asit (LA), known as Omega-6, on apoptotic pathways and antioxidant enzymes in the β-amiloid (Aβ) induced in vitro Alzheimer's Disease (AD) model. In the study, 3 groups were formed: the control group consisting of U87 cell lines, the Aβ group in which the in vitro model of AD was created containing Aβ induced U87 cell lines and the Aβ+LA group obtained by adding LA to the Aβ group. In the study groups, caspase-3 representing apoptotic pathways, and superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione peroxidase (GPx) enzyme levels and Total Antioxidant Status (TAS) and Total Oxidant Status (TOS) results were analyzed to evaluate the antioxidant status. Compared with the control group, in the U87 cell line exposed to Aβ, it was determined that SOD, CAT, GPx, TAS levels decreased significantly; caspase-3 and TOS levels increased significantly. However, it was found that applying LA to Aβ-U87 cell line significantly increased SOD, CAT, GPx, TAS levels and decreased caspase-3 and TOS levels. As a result, it was revealed that LA decreases the neurodegeneration due to the apoptosis and increases the antioxidant activity in a manner that supports it. Considering these effects of LA, it has been evaluated that this powerful antioxidant in AD may have the potential to be used in protective or alternative treatment, and this should be supported by further studies.