ß-amiloid ile indüklenen ın vitro alzheimer hastalığı modelinde ß-glisiretinik asit'in koruyucuetkinliğinin araştırılması
Investigation of the protective effect of ß-glycyrrhetinic acid in the ß-amyloid induced in vitro alzheimer's disease model
- Tez No: 641785
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH SAKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, U87 Malign Glioma (MG) hücre hattında amiloid ß1-40 (Aß) ile indüklenen in vitro Alzheimer Hastalığı (AH) modelinde apoptotik yolaklar ve antioksidan enzimler üzerine meyan kökü (Glycyrrhiza glabra) bitki ekstresinden elde edilen 18ß- Glisiretinik asitin (GA) koruyucu etkilerini araĢtırmak amacıyla gerçekleştirildi. Çalışmada U87 MG hücre hattından ibaret kontrol grubu, Aß ile indüklenmiĢ U-87 hücre hatlarını içeren in vitro AH modelinin oluĢturulduğu Aβ grubu ve Aβ grubuna 18ß GA eklenmesiyle oluĢturulan Aß+18ß GA grubu olmak üzere 3 grup oluşturuldu. Apoptozisin göstergesi olarak kaspaz-3, antioksidan durumun belirlenebilmesi için de süper oksit dismutaz (SOD), katalaz (KAT) ve glutatyon peroksidaz (GPx) enzimlerinin seviyeleri analiz edildi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigated the protective effects of 18ß- Glycyrretinic acid (GA) which is derived from licorice root (Glycyrrhiza glabra) plant extract on apoptotic pathways and antioxidant enzymes in an in vitro Alzheimer's Disease (AD) model induced by amyloid ß1-40 (Aß) in U87 Malignant Glioma cell line. In the study, three groups were formed: the control group consisting of U87 MG cell line, the Aβ group, in which the in vitro AH model was created containing the Aß- induced U-87 cell lines , and the Aß + 18ß GA group created by adding 18ß GA to the Aβ group. Caspase-3 as an indicator of apoptosis ,and to be able to determine the antioxidant status the levels of super oxide dismutase (SOD), catalase (CAT) and glutathione peroxidase (GPx) enzymes were analyzed.