Beta amiloid 1-42 ile indüklenen SH-SY5Y hücrelerinde anjiotensin 1-7'nin nikotinik ve glutamaterjik reseptör ekspresyonuna etkisi
The effect of angiotensin 1-7 on nicotinic and glutamatergic receptor expression in SH-SY5Y cells induced BY beta amyloid 1-42
- Tez No: 579346
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA FATMA BÖLÜKBAŞI HATİP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Demans, günlük yaşam aktivitesine etkileyebilecek kadar şiddetli kognitif becerilerin azalması anlamına gelen genel bir terimdir. Alzheimer Hastalığı (AH), 65 yaş üstü kişilerde demans vakalarının en az üçte ikisine karşılık gelen en yaygın demans türüdür. AH, nöronal hücre ölümünün neden olduğu, hafıza, anlama, düşünce, dikkat gibi bilişsel fonksiyonların progresif bozulması ile karakterize nörodejeneratif bir hastalıktır. AH'de belirgin bir patolojik özellik hücre dışı β-amiloid (Aβ) plakların ve hücre içi nörofibril yumakların birikmesidir. Alzheimer hastalığında nörotransmitter düzeylerinin değiştiği gözlenmiştir. Nöronal asetilkolin reseptörlerin (nAchR) nöronal sağkalım ve nöroproteksiyon ile birlikte sinaptik plastisite üzerine etkisi olduğu bilinmektedir. L-Glutamat, memeli merkezi sinir sistemindeki ana uyarıcı nörotransmitterdir. Santral sinir sisteminde yaygın bir dağılım sergilerler ve sinaptik plastisite ve hafıza oluşumunda önemli rol oynar. Ayrıca son çalışmalar renin-anjiotensin sisteminin (RAS) beyinde öğrenme, bellek ve emosyonel yanıtlarda etkili olduğunu göstermiştir. Çalışmamızda SH-SY5Y hücrelerinde Aβ1-42 verilerek oluşturulan in vitro AH modelinde nikotinik ve glutamaterjik reseptörlerin ekspresyonunda RAS'ın bileşenlerinden biri olan Mas reseptör agonisti angiotensin 1-7 (Ang 1-7)'nin etkisinin gösterilmesi hedeflenmiştir. Aβ 1-42 verilen SH-SY5Y hücrelerindeki Ang 1-7'nin, nAChR alt tipleri α7 ve α4β2 ile glutamaterjik reseptör alt tiplerinden metabotropik reseptör mGluR1 ve mGluR5 ekspresyonu üzerindeki etkisi western blot yöntemi ile araştırılmıştır. Çalışma ile beyin RAS'da kognitif fonksiyonlarda olumlu etkileri olduğu düşünülen Ang 1-7'nin etkileri üzerinden AH patogenezine yönelik yeni tedavi stratejilerinin geliştirilmesine katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Dementia is a general term for the reduction of cognitive skills that are severe enough to affect daily life activity. Alzheimer's Disease (AD) is the most common type of dementia in people older than 65 years, corresponding to at least two-thirds of dementia cases. AD is a neurodegenerative disease caused by neuronal cell death, characterized by progressive impairment of cognitive functions such as memory, comprehension, thought and attention. A prominent pathological feature in AD is the accumulation of extracellular β-amyloid (Aβ) plaques and intracellular neurofibril tangles. Neurotransmitter levels have been observed to change in Alzheimer's disease. Neuronal acetylcholine receptors (nAchR) are known to have an effect on synaptic plasticity with neuronal survival and neuroprotection. L-Glutamate is the main stimulant neurotransmitter in the mammalian central nervous system. They show a widespread distribution in the central nervous system and play an important role in synaptic plasticity and memory formation. In addition, recent studies have shown that the renin-angiotensin system (RAS) is effective in learning, memory and emotional responses in the brain. The aim of this study was to show the effect of Mas receptor agonist angiotensin 1-7 (Ang 1-7), which is one of the components of RAS, in the expression of nicotinic and glutamatergic receptors in the in vitro model of AH formed by the administration of Aβ1-42 in SH-SY5Y cells. The effect of Ang 1-7 on nAChR subtypes α7 and α4β2 and metabotropic receptor mGluR1 and mGluR5 from glutamatergic receptor subtypes was investigated by western blot method in SH-SY5Y cells given Aβ 1-42. The aim of this study is to contribute to the development of new therapeutic strategies for the pathogenesis of AD through the effects of Ang 1-7, which is thought to have positive effects on cognitive functions in brain RAS.