İntraserebroventriküler amiloid beta 1-42 uygulanan sıçanlarda taurin'in bilişsel fonksiyonlar ve kan beyin bariyeri disfonksiyonu üzerine etkisi
The effect of taurine on cognitive functions and blood brain barrier dysfunction in rats administred intracerebrovencticular amyloid beta 1-42
  1. Tez No: 918722
  2. Yazar: İLAYDA NUMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çalışmamızın amacı sıçanlarda intraserebroventriküler Amiloid Beta 1-42 ile indüklenen nörodejeneratif süreçte, taurin uygulamasının kan beyin bariyerini oluşturan yapılarla ilişkili bazı belirteçler üzerinde amiloidin yaratacağı olası değişimler ile öğrenme ve bellek fonksiyonları üzerine olan olası etkilerinin incelenmesidir. Çalışmamızda 250-300 gram ağırlığında 28 adet erkek Wistar albino sıçan kullanılmıştır. Deney grupları Kontrol(n=7), Taurin(n=7), Amiloid Beta 1-42(n=7) ve Amiloid Beta 1-42+Taurin(n=7) olarak belirlenmiştir. Kontrol ve Taurin grubundaki hayvanlara toplamda 10 ul olacak şekilde bilateral isv PBS enjeksiyonu, Aß 1-42 ve Aß 1-42+Taurin grubundaki hayvanlara ise yine bilateral toplamda 10 ug/ul olacak şekilde oligomer yapıdaki Aß 1-42 enjeksiyonu yapılmıştır. Taurin uygulaması, Taurin ve Aß 1-42+Taurin grubuna her deney hayvanı için 300 mg/kg olacak şekilde gavaj ile 1 ml içme suyunda çözdürülerek 28 gün boyunca uygulanmıştır. Kontrol ve Aß 1-42 gruplarına ise aynı sürede gavaj ile içme suyu verilmiştir. Çalışmanın 24-28. günleri arasında tüm gruplarda Morris Su Tankı testi ile uzaysal öğrenme ve bellek fonksiyonları değerlendirilmiştir. 29. günde hayvanlar feda edilmiş, alınan kortikal beyin dokularında Western blot yöntemi ile GFAP, PDGFR-ß, ZO-1 ve Claudin-5 seviyeleri, immünhistokimyasal olarak da kortekste RAGE immün boyamalarındaki değişim değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to investigate the effects of possible changes that taurine administration will cause on some markers that are related to the structures forming the blood brain barrier and the possible effects on learning and memory in the neurodegenerative process that is induced by intracerebroventricular Amyloid beta 1-42 injection. 28 male Wistar albino rats weighing 250-300 grams was used in our study. Experimental groups were defined as Control(n=7), Taurine(n=7), Amyloid Beta 1-42(n=7) and Amyloid Beta 1-42+Taurine(n=7). Control and Taurine groups received total amount of 10 ul icv PBS injection bilaterally, Aß 1-42 and Aß 1-42+Taurine groups received total amount of 10 ug/ul Aß 1-42 oligomer injection bilaterally. Taurine administration was performed with gavage in Taurine and Aß 1-42+Taurine groups as 300 mg/kg for 28 days. Control and Aß 1-42 groups received tap water with gavage for the same amount of time. In 24-28th days of our study, Morris Watermaze Test was performed to evaluate spatial learning and memory functions. In 29th day, all animals were sacrificed and in cortical tissue after sacrification, GFAP, PDGFR-ß, ZO-1 and Claudin-5 levels were measured by Western blot and RAGE immune staining was evaluated by immunehsitochemistry. For statistical analysis, Kruskal Wallis and Friedmann test was performed to evaluate the results of Morris Watermaze and Krusal Wallis and Mann Whitney U for pair comparisons was performed to evaluate the results of molecular studies.