Beslenme ve diyetetik polikliniğine başvuran hastaların, bitkisel ürün ve besin destekleri hakkındaki bilgi ve tutumlarının saptanması
Knowledge and opinion of patients submitted to nutrition and dietetic outpatient services on the use of herbal products and food supplements.
- Tez No: 641823
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM YEŞİLADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fitoterapi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Eski zamanlardan beri koruyucu ve tedavi edici olarak kullanılan bitkisel ürün ve besin destekleri hakkında, günümüzdeki bakış açısını ve kullanım durumunu saptamak amacıyla, özel bir hastanenin Beslenme ve Diyetetik Polikliniği'ne ayaktan başvuran 200 katılımcı ile 22 sorudan oluşan yüz yüze bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. İstatistiksel verilerin analizinde SPSS 23,0 programı kullanılmıştır. Katılımcıların %62'si bitkisel ürün, %89,5'i ise besin desteği kullandığını belirtmiştir. Bitkisel ürünlerle ilgili, katılımcıların %45'i, besin destekleri ile ilgili de katılımcıların %44'ü, ürünler hakkında biraz bilgi sahibi olduğunu belirtmiştir. Bitkisel ürünlerle ilgili bilgi sahibi olanların %64,3'ü bu ürünleri kesinlikle faydalı bulurken, biraz bilgi sahibi olanların %46,7'si ve kararsız olanların %39'u faydalı bulmaktadır. Besin destek ürünleri hakkında bilgi sahibi olanların %43,5'i, biraz bilgi sahibi olanların %54,5'i ve kararsız olanların %47'si besin desteklerini faydalı bulmaktadır. En çok kullanılan bitkisel ürün, %54 ile çörek otu yağı ya da kapsülü olarak karşımıza çıkmaktadır. Cinsiyete göre yapılan bitkisel ürün tercihleri arasında anlamlı bir ilişki görülmezken (p=0,088, p>0,05), yaşa göre değerlendirildiğinde anlamlı bir ilişki olduğu görülmektedir (p=0,049, p0,05) ve mineral desteği kullanımı arasında (p=0,072, p>0,05) anlamlılık bulunmamaktadır. Bitkisel ürünlerini öneren kaynağa baktığımızda ilk sırada çevre (arkadaş, aile) gelirken, besin desteklerini konusunda sağlık profesyonellerinin ilk sıradadır. Katılımcıların bitkisel ürünleri en çok satın aldığı yer %48,4 ile aktar/ baharatçı olurken, eczaneler %31,5 ile ikinci sırada yer almaktadır. Besin destekleri için ise, katılımcıların %87,5'inin eczanelerden ve %2,1'inin aktar/baharatçı'dan satın aldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The face-to-face survey which includes 22 questions has been conducted with 200 participants whom they were outpatients of a private hospital's Nutrition and Dietetics Clinic, in order to determine today's user perspective and experience about the herbal products and food supplements that have been used for protective and curative purposes since the ancient times. The SPSS 23.0 program has been used while analyzing the statistical data. 62% of the participants stated that they have used herbal products and 89.5% of them have used food supplements. 45% of the participants stated that they have limited knowledge on the herbal products and 44% of the participants made the same statement regarding the food supplements. However, 64.3% of respondents whom has knowledge of herbal products found these products absolutely beneficial, while 46.7% of those with limited knowledge and 39% of those whom were undecided found them beneficial. 43.5% of the participants whom has knowledge on food supplement products, 54.5% of those with limited knowledge and 47% of those who are undecided found food supplements beneficial. With %54, the most used herbal product has been found as black seed oil or capsules. While there is no significant correlation between the preferences of herbal products and gender (p=0.08, p>0.05), There is a significant correlation between age and herbal product preferences (P=0.049, p0.05). Age and mineral usage also does not contain any correlation (p=0.072, p>0.05). While society is the primary source of recommendation for herbal products, health professionals are the primary source for food supplements. With 48.4%, spice stores ranked first while the pharmacies were in the second place with 31.5% for purchasing herbal products. 87.5% of respondents prefer to purchase the food supplements from pharmacies, 2.1% of respondents prefer the spice stores.