Keşişbaşının (Muscari azureum Fenzl) tohumla çoğaltılması üzerine araştırmalar
RESEARCH on seed reproduction of keşişbaşı (Muscari azureum Fenzl)
- Tez No: 641841
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHADIR ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırmada, Muscari azureum Fenzl türünün tohumların çimlenmeleri üzerine farklı ekim zamanları ve katlama sürelerinin ayrıca soğan gelişimi üzerine farklı uygulamaların etkilerini ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Tohumlar, temizlendikten sonra cam kavanoz içerisine konulmuş ve tohum ekimi ve katlamaya almak için ilk grupta 60 gün ikinci grup için ise 120 gün beklenmiştir. Her bekleme süresinin sonunda, tohum ekimleri, hemen ekim, katlamada 15, 30, 45 ve 60 gün bekledikten sonra farklı zamanlarda yapılmıştır. Soğan gelişimi üzerine yapılan çalışmalarda ise ilk grubun çimlenen tohumlarından elde edilen bitkiler saksılara saşırtılmış ve saksılar farklı ışık renklerinin (gün ışığı, gün ışığı+kırmızı, gün ışığı + mavi ve gün ışığı + mor) olduğu iklim kabinlerine konulmuştur. İkinci gruptan elde edilen tohumlar ise farklı ortamlara (torf, cocopeat, vermikülit ve perlit) ekilmiş ve kontrollü sera koşullarında besin çözeltisi verilerek ortamların soğan gelişimi üzerine etkileri incelenmiştir. Araştırmamız sonucunda katlama ortamında 45 gün ve 60 gün kalan tohumlarda sırasıyla %32 ve %71 oranında çıkış meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was carried out to reveal the effects of different sowing and stratification times on the germination of seeds of Muscari azureum Fenzl species and different applications on bulb growth. The seeds were placed in a glass jar after cleaning and 60 days were waited for the first group and 120 days for the second group for seed planting and stratification. At the end of each waiting period, seed sowing was done immediately after sowing, waiting for 15, 30, 45 and 60 days in stratification, at different times. In studies on bulb development, the plants obtained from the germinating seeds of the first group were shoved into pots and the pots were placed in climate cabinets with different light colors (daylight, daylight + red, daylight + blue and daylight + purple). The seeds obtained from the second group were planted in different media (peat, cocopeat, vermiculite and perlite) and the effects of the media on onion growth were examined by giving nutrient solution under controlled greenhouse conditions. As a result of our research, 32% and 71% of the seeds remained in the stratification medium for 45 days and 60 days, respectively.