Yolsuzluğun doğrudan yabancı yatırım-ekonomik büyüme ilişkisine etkisi: Afganistan örneği
The effect of corruption on the foreign direct investment-economic growth relationship: The case of Afghanistan
  1. Tez No: 641846
  2. Yazar: HUSNIL MUBARAK HABIBI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÖZTÜRK ÇETENAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Her ülkenin ekonomik olarak en temel hedefi istikrarlı bir ekonomik büyüme performansı yakalamaktır. Ekonomik büyümeyi etkileyen en temel iki faktör emek ve sermayedir. Emek ülkenin nüfusu ile orantılı olarak artırılabilen bir üretim faktörüdür. Sermaye ise ülkenin sermaye biriktirebilme kapasitesi ile alakalıdır. Dünyada gelişmiş ülkeler sermaye yönünden zengin iken daha az gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkeler ise sermaye yetersizliği sorunu yaşamaktadır. Bu ülkeler yeni yatırımlar yapmak için yabancı sermayeye ihtiyaç duyar. Bu çalışmanın amacı ülkelerin yolsuzluk düzeyinin yabancı yatırımların girişi üzerindeki etkisini ölçmektir.
Özet (Çeviri)
The most fundamental economic goal of every country is to achieve a stable economic growth performance.The two most fundamental factors affecting economic growth are labor and capital.Labor is a production factor that can be increased in proportion to the population of the country.Capital is related to the country's capacity to accumulate capital.While developed countries in the world are rich in capital, less developed or developing countries experience capital insufficiency. These countries need foreign capital to make new investments.