Ekonomik büyüme, gelir eşitsizliği ve yoksulluk arasındaki ilişkinin analizi: Latin Amerika örneği
Analysis of the relationship between economic growth, income inequality and poverty: The case of Latin America
  1. Tez No: 538337
  2. Yazar: MARİA FERNANDA VITOLA GOMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu tez çalışmasının amacı panel veri analizi aracılığıyla 1990-2016 yılları arasında 14 Latin Amerika ülkesi bağlamında ekonomik büyüme, yoksulluk ve gelir eşitsizliği arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmada yoksulluğun göstergesi olarak kafa sayısı endeksi kullanılırken, gelir eşitsizliğinin göstergesi olarak Gini endeksi dikkate alınmıştır. Kişi başına gelir, ekonomik büyümenin göstergesi olarak alınmış, kır-kent eşitsizliği bir diğer eşitsizlik göstergesi olarak kullanılmıştır. Böylece Latin Amerika'da ekonomik büyümenin belirleyicilerinin yanı sıra kırsal ve kentsel alanlardaki gelir eşitsizliğinin yoksulluk üzerindeki etkileri incelenmiştir. Ayrıca modelde ticari açıklık, yabancı doğrudan yatırım, finansal kalkınma, insani gelişme endeksi, enflasyon oranı gibi açıklayıcı diğer kontrol değişkenleri yer almıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre Latin Amerika'nın ekonomik iyileşme süreçlerine neden olan faktörlerin yoksulluğun azaltılmasında anlamlı olmadığı tespit edilmiştir. Eğitim ve sağlık yatırımlarına yönelik kamu harcama stratejilerinin ise yoksulluğun azaltılmasında anlamlı bir etkiye sahip olduğu bulgusu elde edilmiştir. Diğer yandan gelir eşitsizliği ve kır-kent eşitsizliği yoksulluğun artmasında etkili olan başlıca faktörlerdir.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to examine the relationship between economic growth, poverty and income inequality in the context of 14 Latin American countries between 1990 and 2016 through the analysis of panel data. Although the headcount index was used as an indicator of poverty in the study, the Gini index was considered as an indicator of income inequality. Per capita income was taken as an indicator of economic growth and rural-urban inequality was used as another indicator of inequality. Therefore, the determinants of economic growth in Latin America were examined, as well as the effects of income inequality in rural and urban areas on poverty. The model also included other explanatory variables such as trade liberalization, foreign direct investment, financial development, human development index and inflation rate. According to the analysis findings, it was determined that the factors that cause the processes of economic recovery in Latin America were not significant in reducing poverty. It has been found that public spending strategies for investments in education and health have a significant effect on reducing poverty. On the other hand, income inequality and rural-urban inequality are the main factors that contribute to the increase in poverty.