Sosyal devlet ve sosyal belediyecilik: Fatih Belediyesi
Social state and social municipality: Fatih Municipality
- Tez No: 641847
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN EYÜBOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmet, Public Administration, Social Work
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı, İstanbul İli Fatih Belediyesi'nin sosyal hizmet ve sosyal yardım uygulamalarının incelenmesi ve elde edilen bulgular ışığında değerlendirilmesidir. Araştırmanın uygulama alanı olarak, İstanbul İli Fatih Belediyesi seçilmiştir. Araştırmada İstanbul İli Fatih Belediyesi'nin seçilmesi, karakteristik özellikleri ülke genelini temsil edebilecek ve pek çok genel çıkarımların yapılmasını sağlayabilecek olması açısından oldukça önemli olduğu düşünülmektedir.Araştırmada elde edilen sonuçlara göre; sosyal yardım ve sosyal hizmet programlarının toplumun her kesimden bireylerin sosyal ihtiyaçlarına yönelik destekleyici hizmetler sunarak, toplumsal temelli rehabilitasyon projeleri gerçekleştirmek, kent yaşam kalitesinin artmasına katkıda bulunmasının amaçlandığı saptanmıştır. Bu amaç kapsamında yaşam ve kentlilik bilincini yükseltmeye yönelik kültürel uygulamalar, çocuklara ve gençlere yönelik eğitim programları, dezavantajlı gruplara yönelik programlar yer almaktadır.Buna göre, sosyal belediyecilik anlayışının belediyelerin etkinliklerinin belediyecilik anlayışını yansıtıyor olması yoksul ve muhtaç durumda olan bireyler için son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the Social Work and social assistance practices of Fatih Municipality of Istanbul Province and to evaluate them in the light of the findings. Fatih Municipality of Istanbul was selected as the application area of the research. The selection of Fatih Municipality in the province of Istanbul is considered to be very important in terms of its characteristic features, which can represent the country in general and enable many general inferences to be made. According to the results obtained from the research, social assistance and social service programs for the social needs of individuals from every sector of the community by providing supportive services, community based rehabilitation projects perform were intended to improve the quality of urban life from contributing. Cultural practices aimed at raising awareness of life and urbanity, educational programs for children and young people, and programs for disadvantaged groups are included in this aim.Accordingly, it is very important for the poor and needy individuals that the activities of the municipalities reflect the concept of the municipality.