Rekreatif etkinliklere katılan spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin çevresel duyarlılık düzeylerindeki farkın belirlenmesi (Niğde ili örneği)
Participated in recreational activities faculty of sports science students determining the difference in environmental sensitivity levels (Niğde city example)
  1. Tez No: 641868
  2. Yazar: ENDER KARAGÜLLE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA CAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çevresel duyarlılık her bireyi ilgilendiren ve yeni nesilleri de etkisi altına bir konu olmalıdır. Bu bilincin büyük kitlelere yayılması ile birlikte her anlamda daha kaliteli bir yaşantıya sahip olunacağı söylenebilir. Yapılan bu araştırmada amaç, rekreatif faaliyetlere katılan spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin çevresel duyarlılık düzeylerindeki farkın belirlenmesidir. Çalışmaya Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören 35 deney ve 35 kontrol grubu olmak üzere toplam 70 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Deney grubu 8 hafta boyunca haftada bir kez olmak üzere birbirinden farklı rekreatif etkinliklere dahil edilmiş, kontrol grubu ise bu süre içerisinde hiçbir etkinliğe katılmamıştır. Veri toplama aracı olarak,“Kişisel Bilgi Formu”ve üç alt boyuttan oluşan ''Çevresel Duyarlılık Ölçeği" kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemleri olarak sayı, yüzde, ortalama, standart sapma kullanılmıştır. Araştırma değişkenleri için normal dağılım testi uygulanmış ve normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. İki bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında t-testi, tekrarlı ölçümler arasındaki değişim eşleşmiş grup t-testi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
influence of new generations. It can be said that with this awareness spreading to large masses, a better quality life will be achieved in every sense. The purpose of this study is to determine the difference according to the environmental sensitivities of the students of the faculty of sports sciences. A total of 70 students, 35 experimental and 35 control groups studying at the Faculty of Sport Sciences at Niğde Ömer Halisdemir University participated in the study voluntarily. The experimental group was included in different recreational activities once a week for 8 weeks, while the control group did not participate in any activities during this period.“Personal Information Form”and“Environmental Sensitivity Scale”consisting of three sub-dimensions were used as data collection tool. Number, percentage, average, standard deviation as descriptive methods methods in the evaluation of data. Normal distribution test was applied for the research variables and it was determined that it showed normal distribution. In the comparison of quantitative continuous data between two independent groups, the t-test was analyzed using the paired group t-test between the repeated measurements. As a result of the statistical analysis, it was determined in the post-test of the experimental group that the suggestion sub-dimension, general information subdimension, personal behavior subdimension and environmental sensitivity scores increased statistically significantly compared to the pretest results (p < 0.05). In addition, the suggestion subdimension, general information sub-dimension, personal behavior sub-dimension and environmental sensitivity scores of the experimental group were found to be statistically significantly higher in the post-tests compared to the control group. As a result, it can be said that eight-week recreational activities applied to university students have an impact on environmental sensitivity level.