Investigating the effects of man-portable launcher on the operator with the use of anthropomorphic test device
Kullanıcı ile direkt etkileşimi olan lançer sistemlerinin kullanıcıya etkilerinin insan benzeri test cihazı kullanılarak incelenmesi
  1. Tez No: 641911
  2. Yazar: TUNAY TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN AKKÖK, DOÇ. DR. VOLKAN ESAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez çalışması, kullanıcı ile direkt etkileşimi olan füze sistemlerinin kullanıcıya olan muhtemel zararlı etkilerini kullanıcıya herhangi bir yaralanma oluşmamasını sağlamak için incelemeyi ve belirlemeyi hedeflemektedir. Kullanıcı ile direkt etkileşimi olan füze sistemlerinin başarılı olma kıstasları yalnızca nişan alma, hedefi vurma ve yok etme gibi görünmektedir. Ancak, bu sistemlerin kullanıcısına zarar vermemek gibi bir saklı hedefi de bulunmaktadır. Bu nedenle, tez çalışması kapsamında, bu şekilde başarılı ve insan güvenlikli bir tasarım yapmak için insan benzeri test cihazı kullanılması hedeflenmiştir. İlk olarak, atış sırasında kullanıcı ile direkt etkileşimi olan füze sistemleri ağır ve zararlı olabilmektedir. Kullanıcı üzerinde oluşabilecek tüm risklerin minimize edilmesi ve mümkünse yok edilmesi için insan benzeri test cihazı kullanılması hedeflenmiştir. İnsan benzeri test cihazının kullanımı ile füze atışı esnasında sıcaklık, ses, toksik gaz ve reaksiyon kuvvet etkileri dikkate alınacaktır. Böylelikle, bazı testler icra edilerek bu testlerin sonuçları vasıtasıyla kullanıcı ile direkt etkileşimi olan füze sistemlerinin etkileri ortaya çıkarılacaktır. Sonuç olarak, bu tez çalışmasının sonunda, kullanıcı ile direkt etkileşimi olan füze sistemlerinin tüm muhtemel etkilerinin değerlendirilmesi sağlanacaktır. Bu şekilde, lançer tasarım girdileri belirlenerek başarılı bir lançer tasarlanıp hem temel hedef nişan almak ve hedefi vurmak, hem de saklı hedef kullanıcıya zarar vermemek sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis work aims to investigate and determine the possible harmful effects of a Man-Portable Launcher in order not to cause any injuries to the operator. The success of a Man-Portable Launcher System seems to be only aiming, hitting and destroying the enemy targets and threats, however, it also has a hidden purpose that not to harm the user. Therefore, during the thesis work, in order to make a successful design in that manner, it is aimed to use a human-like dummy for human safe design. To begin with, the Man-Portable Missile Systems may be both heavy and harmful for human (operator) during the process of firing. To minimize or if possible get rid of all the risks that may be occurred to the user, an Anthropomorphic Test Device (ATD) is aimed to be used. With the use of an ATD, the following facts will be considered: temperature effects, sound effects, toxic gas effects and the reaction force effects during the launching of the missile. Hence, some tests will be performed and the results of those tests will be used to reveal some effects of Man-Portable Launcher System to its user. In conclusion, at the end of this thesis work, it is aimed to investigate all possible effects on the operator of a Man-Portable Launcher System. In this way, some input design requirements of the launcher will be determined in order to design a successful launcher that will both provide its major aim (launch the missile and hit the target), and also the other (hidden) purpose which is not to harm the operator.