Elektriksel erozyon ile işleme yöntemi kullanılarak delinen deliklerin geometrik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of geometric properties of micro holes drilled by using electrical discharge machining (EDM) method
  1. Tez No: 641912
  2. Yazar: MERVE EKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, elektro erozyon ile işleme (EEİ) metodu kullanılarak 400 ve 500 m çaplı, delikli dönel pirinç elektrotlar ile Ti-6Al-4V ve Inconel 718 alaşım malzemelerinden imal edilmiş iş parçaları üzerinde farklı EEİ işleme parametreleri (akım, işleme süresi, bekleme süresi) ile mikro delikler imal edilmiştir. Bu çalışmanın amacı, EEİ yöntemi kullanılarak delinen mikro deliklerde delik geometrisini incelemek, elde edilen en iyi geometrik özellikler ile en iyi geometrik özellikleri sağlayan işleme parametrelerini ve bu özellikler üzerinde en etkin işleme parametrelerini belirlemektir. Delik geometrisini incelemek amacıyla çap büyümesi, koniklik ve yüzey pürüzlülüğü ölçümleri yapılmıştır. Her iki çap ölçüsü için Ti-6Al-4V iş parçası malzemesi üzerinde imal edilen deliklerdeki çap büyümesi, koniklik ve yüzey pürüzlülüğü değerlerinin Inconel 718 malzemeye kıyasla daha düşük olduğu görülmüştür. Ti-6Al-4V malzemede elde edilen en düşük çap büyümesi: %26,93, koniklik: % 0,38, yüzey pürüzlülüğü: 2,42 µm olarak gerçekleşmiştir. Inconel 718 malzemede elde edilen en düşük çap büyümesi: %70,53, koniklik: %0,59 ve yüzey pürüzlülüğü: 2,32 µm olarak gerçekleşmiştir. Her iki iş parçasında da en düşük çap büyümesi, koniklik ve yüzey pürüzlülüğü 500 m çapta elde edilmiştir. Delik çapı küçüldükçe hem Ti-6Al-4V'den, hem de Inconel 718 alaşım malzemelerinden imal edilmiş iş parçalarında çap büyümesi, koniklik ve yüzey pürüzlülüğü değerlerinin arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present work; 400 and 500 m micro holes were drilled by using electrical discharge machining (EDM) method with different machining parameters (current, pulse-on time and pulse-off time) on Ti-6Al-4V (titanium) and Inconel 718 work pieces material. Single channel, rotational brass electrodes were used to drill micro holes. The objective of this study is to investigate the geometric properties of micro holes drilled by using EDM method; specify the best geometric properties obtained, the machining parameters to achieve these properties and the most effecting machining parameters on each geometric property. For these purposes, overcut, taper and surface roughness were measured on each experiments. Overcut, taper and surface roughness values are lower on Ti-6Al-4V rather than Inconel 718. For Ti-6Al-4V work piece material, minimum overcut ratio: 26,93%, taper: 0,38%, surface roughness: 2,42µm. For Inconel 718 work piece material, minimum overcut ratio: 70,53%, taper: 0,59%, surface roughness: 2,32µm. For both work pieces, lower overcut, taper and surface roughness values were achieved on 500 m holes. The smaller the diameter of the holes, the lower the overcut, taper and surface roughness values.