Teknoloji transfer ofislerine (TTO) yönelik yeni bir model geliştirilmesi: Türkiye ve dünya uygulamalarında karşılaştırmalı vaka analizi
The new model for technology transfer offices (TTO): Comparative analysis of Turkey and world cases
  1. Tez No: 641924
  2. Yazar: CANSU AÇIKEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞAHİN GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Gelismis ülkelerin küresel rekabette yer alabilmesi için öncelikle yerel bazda teknoloji transferini gelistirmesi ve dogru sistemler kurarak yeni teknolojileri pazara kazandırabilme becerisi elde etmeli ve sistemin devamlılıgını saglayabilmelidir. Bu sistemin kuskusuz en önemli mekanizması TTO'lardır. Ilk olarak 1980'lı yıllarda Amerika Birlesik Devletleri'nde ortaya çıkan“Teknoloji Transfer Ofisleri”; devletler, üniversiteler, isletmeler veya arastırma birimleri tarafından gelistirilen bir yeniligin/inovasyonun/teknolojinin baska bir kuruma aktarılmasında bir arayüz mekanizması olarak görev yapmaları amacıyla kurulmuslardır. Ülkeler arası bilgi ekonomisine dayalı küresel rekabette akademik arastırmaların ticarileserek teknolojik ürün statüsünde ulusal ve uluslararası bazda yer almasında kritik bir konumda yer alan TTO'ların etkinlik, verimlilik, sürdürülebilirlik, finansman ve yetkinlik parametreleri açısından incelendiginde ABD, Avrupa ve Uzakdogu ülkelerinde çesitli yapısal ve isleyis farklılıkları oldugu gözlemlenmistir. Türkiye'de yer alan TTO'lar isleyissel ve yapısal olarak yasanan sıkıntılardan dolayı varlıklarını devam ettiremektedirler. Bu çalısmanın amacı, Türkiye'de yer alan TTO'ların diger gelismis/gelismekte olan ülkelerin TTO mekanizmaları ile birçok yönden nitel karsılastırmasının yapılarak iyi uygulama örneklerinin Türkiye'deki TTO'lara uyarlanması ve yeni bir model önerisi sunulmasıdır.
Özet (Çeviri)
For developed countries to be in the global competition arena, principally their technology should be locally improved and correct and sustainable systems should be built for the sake of new technologies to be brought in the market. The most important mechanisms of this system are Technology Transfer Offices (TTO). TTOs which have been founded in United States of America in 1980s were to be assigned to behave like an“interface”between state, universities, organizations and research institutes in order to convey the knowledge/innovation/technology from one to another. In terms of efficiency, effectiveness, sustainability, finance and competency levels, there exist differences in the structures of TTOs inUSA, Europe and far east which are in critical positions for the commercialization of the technological products in the global competition based on transnational information economy. TTOs in Turkey have got struggles to maintain their existence due to the problems in their processes and structure. The purpose of this study is to propose a new approach for TTOs in Turkey by making qualitative comparisons between TTOs in Turkey and in other developed/developing countries.