Doğal güvenlik anlayışından zorunlu güvenlik anlayışına: Güvenliğin dönüşümü ve yönetimi
From the understanding of natural security to the concept of compulsory security: Transformation and management of security
- Tez No: 641955
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF FURKAN ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, devletin dönüşümü ile güvenliğin dönüşümü arasındaki ilişkiyi ortaya koyarak; polislik çalışmalarına kuramsal bir katkı sağlamaktır. Çalışma, güvenliği, öncelikli olarak iç güvenlik olarak ele alarak toplumda huzur ve düzenin sağlanması için verilen kamu hizmeti olarak kabul etmektedir. Çalışmanın temel varsayımı, iç güvenlik pratiği olarak polisliğin devletin ve güvenliğin dönüşümünden etkilenmesine rağmen, kamu hizmeti olarak görevini ifa etmesinin, varoluşuna içkin bir yapıyı ifade ettiğidir. Polislik işinin devletin doğasında yer aldığı iddiası, polisin kamu hizmeti görevini ifa etmesiyle birlikte değerlendirildiğinde, polisin toplumla devlet arasındaki ilişkide önemli bir yere sahip olduğunu göstermektedir. Çalışmada modern devlet öncesi ve modern devlet sonrası güvenlik uygulamaları ortaya konularak Mark Neocleous'un çalışmaları ve güvenlik uygulamalarını eleştirel perspektiften değerlendiren çalışmalar üzerinden şekillenmiştir. Çalışmada güvenlik uygulamalarında devletin dönüşümüne bağlı değişimler analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda güvenlik uygulayıcısı olarak polisin, devletin doğasında yer alan güvenlik hizmetinin sonucu olarak, dönüşen devlet politikalarından bağımsız, kamu hizmeti anlayışında görevini ifa ettiğini ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to make a theoretical contribution to policing studies by revealing the relationship between the transformation of the state and the transformation of security. The work considers security as a public service given primarily to ensure peace and order in the society by considering it as homeland security. The main assumption of the study is that although policing as the internal security practice is affected by the transformation of the state and security, its performance as a public service expresses a structure inherent in its existence. The assertion that policing is inherent in the state indicates that the police have an important place in the relationship between the society and the state, when the police perform the duty of public service. In the study, the pre-state and post-state security practices were introduced and it was shaped through the studies of Mark Neocleous and the studies evaluating security practices from a critical perspective. By this study, changes in security practices depending on the transformation of the state were analyzed. As a result of the study, it has been revealed that the police as a security practitioner, as a result of the security service inherent in the state, performs its duty in the understanding of public service, independent of the transforming state policies.