Makine imalat sanayiinde talep tahmini: Elektromekanik sanayiinde bir uygulama
Demand forecast in machinery manufacturing indsutry: An application in electromechanical industry
  1. Tez No: 641965
  2. Yazar: EGE ADALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM KUVAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
İşletmeler mevcut finansal durumlarını korumak ve geliştirmek için etkili bir planlama çerçevesinde hareket edip uygun çözümler üretmelidir. Rekabetin kıyasıya ve küresel boyutta seyrettiği pazarlarda işletmelerin ayakta kalma ihtimalleri yaptıkları öngörülerin doğruluğuyla paraleldir; bu nedenle talep tahmini işletmeler için önem arz etmektedir. Tahmin çalışmalarının amacı, işletmelerin ileriki dönemlerde karşılaşabilecekleri durumları farklı veri ve yöntemler kullanıp öngörmek ve erken tedbir almaya çalışmaktır. Talep tahmininde belirli bir ürün ya da ürün grubunun belirli bir zaman aralığındaki talep seviyesi belirlenmeye çalışılır. Talep tahmini yapmak için kullanılan çeşitli teknikler bulunmaktadır. Bu çalışmada, talep tahminde kullanılan bu teknikler ayrıntılı bir şekilde açıklanmış olup, ayrıca elektromekanik sanayiinde faaliyet gösteren bir işletmenin geçmiş talep miktarları analiz edilerek tahminleme çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Businesses should act within an effective planning framework and produce appropriate solutions to maintain and improve their current financial situation. In the markets where competition is fiercely and globally, the possibility of businesses to survive is only in line with the accuracy of their forecasts; therefore, demand forecasting is vital for businesses. The purpose of the forecasting studies is to try to anticipate the situations that the companies may encounter in the future periods by using different data and methods and to take precautions early for them. It is to determine the demand level of a certain product or product groups in the demand forecast and in a certain period of time. There are various techniques used to make demand forecasts. In this study, these techniques used in demand forecasting are explained in detail. In addition, the past values of an enterprise operating in the electromechanical industry were analyzed and a prediction study was made for the next period.