2017 Türkçe dersi öğretim programının öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of 2017 Turkish language teaching curriculum according to teachers' opinions
- Tez No: 641966
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Türkçe Dersi Öğretim Programı Cumhuriyetin ilanından günümüze kadar çoğu kez değişmiş ya da yenilenmiştir. 2004 yılından itibaren eğitimde yapılandırmacı yaklaşım benimsenmeye başladıktan sonra 2006 Türkçe Dersi Öğretim Programı hazırlanmıştır. Teknolojinin ilerlemesi ve günümüzde değişen hayat şartları ve önceki programın yetersiz kalması ile 2015 Türkçe Dersi Öğretim Programı(1-8.sınıflar) hazırlanmış ve uygulanmaya başlanmıştır. 2017 yılında ise Türkçe Dersi Öğretim Programı(1-8.sınıflar) tekrar hazırlanmış olup 2018-2019 eğitim-öğretim yılında uygulanmaya konulmuştur. Bu araştırmanın amacı 2017 Türkçe Dersi Öğretim Programının Türkçe öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesidir. Bu değerlendirme eğitim programının dört temel ögesi olan hedef, içerik, öğrenme-öğretme süreci ve ölçme-değerlendirme boyutları ele alınarak hazırlanmıştır. Bu araştırmanın evrenini 2018-2019 eğitim- öğretim yılında Konya ili Selçuklu ilçesinde görev yapan 324 Türkçe öğretmeni, örneklemi ise 2018-2019 eğitim-öğretim yılı Selçuklu ilçesine bağlı tesadüfi seçilen 35 ortaokulda görev yapan 279 Türkçe öğretmeni oluşturmaktadır. Betimsel bir araştırma olup tarama yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı için BAŞ(2016) tarafından geliştirilmiş olan“Eğitim Programlarını Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SSPS 20 istatistik programı kullanılmıştır. Elde edilen veriler; frekans, yüzde ve aritmetik ortalama kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda Türkçe öğretmenleri 2017 Türkçe Dersi Öğretim Programı hedef, içerik, öğrenme-öğretme süreci ve ölçme- değerlendirme süreçleri için olumlu görüş bildirmişlerdir. Ancak programda yer alan hedeflerin, bireylerin yaşadığı çevreyi dikkate alıp almadığı konusunda Türkçe öğretmenleri kararsız kalmıştır. Sonuçlara bakılarak 2017 Türkçe Dersi Öğretim Programının Türkçe öğretmenleri tarafından daha iyi anlaşılabilmesi ve uygulamadaki sıkıntıların giderilmesi için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Turkish Course Curriculum has been changed or renewed most of the time since the proclamation of the Republic. After the constructivist approach has been adopted in education since 2004, 2006 Turkish Lesson Education Program has been prepared. With the advancement of technology, today's changing living conditions and the inadequacy of the previous program, the 2015 Turkish Course Curriculum (grades 1-8) was prepared and started to be implemented. In 2017, Turkish Lesson Education Program (grades 1-8) was prepared again and put into practice in 2018-2019 academic year. The aim of this research is to evaluate the 2017 Turkish Course Curriculum in line with the opinions of Turkish teachers. This evaluation is prepared by considering the four basic elements of the training program, the target, content, learning-teaching process and measurement-evaluation dimensions. The universe of this research is 324 Turkish teachers working in Selçuklu district of Konya province in 2018-2019 academic year and the sample consists of 279 Turkish teachers working in 35 secondary schools randomly selected in Selcuklu district in the 2018-2019 academic year. It is a descriptive research and scanning method was used. BAS (2016)“Evaluation of Education Programs Scale”was used for the data collection tool. SPSS 20 statistics program was used to analyze the data. The data obtained were analyzed using frequency, percentage and arithmetic mean. As a result of the research, Turkish teachers gave a positive opinion for 2017 Turkish Lesson Curriculum target, content, learning-teaching process and assessment-evaluation processes. However, Turkish teachers have been unsure whether the goals in the program take into account the environment in which individuals live. Based on the results, suggestions were made to better understand the 2017 Turkish Lesson Curriculum by Turkish teachers and to eliminate the problems in practice.