10-16 yaş arasındaki çocukların cinsiyeti ile anne-baba öğrenim düzeyinin televizyon programı seçme ve izleme süresine etkisi
- Tez No: 64197
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ S. KÖYMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Radyo-Televizyon, Education and Training, Radio and Television
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET Bu araştırma çocukların yaş, cinsiyet ve ana-babanın eğitim düzeylerinin televizyon programı seçme ve izleme zamanına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma evrenini 1994-1995 öğretim yılında Adana merkez ilçelerindeki Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ilkokulların dördüncü sınıf, ortaokulların ikinci sınıf ve liselerin ikinci sınıf öğrencileri oluşturmaktadır, örneklemi ise Emine Sapmaz İlkokulu, îsmet İnönü İlkokulu, Sarıçam İlkokulu, Gazi Ortaokulu, Yavuzlar Ortaokulu, 24 Kasım Ortaokulu, A. Paksoy Kız Lisesi, Atatürk Lisesi ve Çağrıbey Lisesinden olmak üzere toplam 568 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada, yaş, cinsiyet ve ana-babanın eğitim düzeylerinin televizyon program tercihi ve izleme süresinde farklılık yaratıp yaratmadığını bulmak için, araştırıcı tarafından geliştirilen anket formu kullanılmıştır, öğrenciler tarafından cevaplanan anket formlarından elde edilen verilerin frekans, yüzde ve X^ (ki-kare) istatiksel analizleri yapılmıştır. Araştırma bulguları iki ana grup halinde sunulmuştur. İlk bölümde, örneklemden elde edilen kişisel bilgiler ve televizyon izleme süresi, alışkanlıkları ve program tercihi ile ilgili veriler frekans ve yüzdelikler kullanılarak betimsel olarak sunulmuştur. İkinci bölümde ise yaş, cinsiyet ve ana-baba öğrenim düzeyleri bağımsız değişkenlerinin televizyon izleme süresi ve program tercihi bağımlı değişkenlerinde bir farklılık yaratıp yaratmadığını belirlemek için yapılan X^ (ki-kare) analizleri sunulmuştur. Çocukların televizyon izleme zamanı açısından değişik yaş grupları, anne ve baba eğitimi açısından anlamlı farklar bulunmasına karşın, cinsiyet açısından anlamlı fark bulunamamıştır. Televizyon programlan tercihi açısından değişik yaş grupları, cinsiyet, anne ve baba öğrenim düzeyi (bazı programlar için) anlamlı farklılık yaratmaktadır. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims at investigating the effect of sex, age, and parent education on time spent watching television and television program preference. The study has been carried out in three State Primary Schools, Emine Sapmaz Primary School, ismet İnönü Primary School, and Sarıçam Primary School; sample of the study consisted of 568 fourth, seventh and eleventh grade students from 3 primary school, 3 middle school and 3 high schools of two central districts of Adana, Yüreğir and Seyhan. The data were collected from Gazi Middle School, Yavuzlar Middle School, 24 Kasım Middle School, A. Paksoy High School, Atatürk High School, and Cağnbey High School. The data has been gathered through administering a questionare consisting of 43 qestions to 568 students of concerned schools. The data has been analysed by using frequency distribution, percentagles and chi square (x^) statiskical tecniques. Each item concerning personal information, time spent watching television, and television program preference in the questionare has been evaluated and presented in terms of frequencies and percentages. Chi square (x^) has been used to specify whether age, sex and parent education have any effects on time spent watching television and television program preference. The results of the study have indicated that, time spent watching television is significantly associated with age and mother and father education but not significantly associated with sex. The study has also shoved that age, sex, and parent education have a significant effect on preference for some television programs. m