Serbest bölgelerde faaliyet gösteren firmaların iç kontrol, iç denetim ve riske yaklaşımları
Internal control, internal audit and approaches to risk in firms operating in free zones
- Tez No: 641979
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Risk odaklı iç denetim, denetçilerin işletme üzerindeki etkilerini ve işletme potansiyelinin üst düzeye çıkmasında oynadıkları rolü önemli ölçüde arttırmıştır. Klasik denetim anlayışında farklı olarak stratejik riskler, faaliyet riskleri, bilgi sistemleri riskleri gibi konular da ele alınmaya başlanmıştır. Mevcut risklerin önem dereceleri belirlenerek sınıflandırılmakta ve çözüm üretilirken harcanacak kaynakları planlı bir şekilde belirlenmektedir. Değişen yaklaşım sayesinde iç denetçiler işletmelerin amaçlarını gerçekleştirmede, oluşabilecek riskleri fırsata çevirmede, işletmenin gelişiminde oynadıkları rol önemli ölçüde artmıştır. Bu tezin çalışma konusu serbest bölgelerde faaliyet gösteren firmaların iç kontrol, iç denetim ve riske yaklaşımları olmakla birlikte beş bölümden oluşmaktadır.“Giriş'' başlıklı ilk bölümde araştırmanın çeşitli bilgilerine yer verilmiş, ”İlgili Alanyazın'' başlıklı ikinci bölümde serbest bölgeler, iç kontrol, iç denetim ve risk konularının literatür çalışması yapılmış,“Yöntem'' başlıklı üçüncü bölümde araştırmanın modeli, evreni, veri toplama araçları gibi konulara yer verilmiş, ”Bulgular ver Yorumlar'' isimli dördüncü başlıkta ise analizlere ve yorumlarına yer verilmiş, "Sonuç ve Öneriler'' başlıklı son bölümde ise analizlerden elde edilen verilerden yola çıkarak sonuçlar paylaşılmış ve önerilerde bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
Risk-oriented internal audit have improved the auditors impact on the business and significantly rise the importance of the role they play in the macimazing potential of businesses. Auditors has become reactive to risks that may occut in the business environment with changing on practices. Differently from the classical internal audit understanding, subjects like strategic risk, operational risk, infotmation risk has began to be adressed. Categorizing existing risks by determining their importance and while producing a solution classifying the resources in the a planned way. The main subject of this thesis internal control, internal audit and risk approaches in the businesses opereting in free zones and it consists of five parts. In the first part named“'Introduction'' various parts of the research given place, in the second part named ”Related Literature'' free zones, internal control, internal audit and risk topics literature study has been done, in the third part named“Method'' research model,population, data collection tools etc. given place, in the fourth part named ”Findings and Comments'' analyzes and comments given place, in the last part named "Results and Recommendations'' Based on the data obtained from the analyzes, the results were shared and recommendations were made.