Price discrimination in goods and parking fees in shopping malls
Alışveriş merkezlerinde ürün ve park ücretlerinde fiyat farklılaştırması
  1. Tez No: 641991
  2. Yazar: ZELİHA BEGÜM TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EREN İNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez, tekel bir alışveriş merkezinin fiyat farklılaştırabildiğinde oluşturduğu fiyatlandırma stratejisini incelemektedir. Alışveriş merkezi, ürünlerin ve park yerinin ücretlerini belirlemektedir ve farklı pazar segmentlerini tanımlayabilmektedir. Tüketiciler, alışveriş merkezine yalnızca arabayla gidebilmektedirler ve ürünü satın almayabilirler. Tüketiciler risk davranışlarına göre ayrıldığında, dengede alışveriş merkezi park yerini riskten en çok kaçınan tüketiciye ücretsiz olarak sağlamaktadır; ancak diğer tüketicileri ücretlendirebilir. Diğer tüm durumlarda, dengede alışveriş merkezi park yerini herkese ücretsiz olarak sunmaktadır ve tüketicilerin bir ürünü satın alma olasılığı azaldıkça, alışveriş merkezi o ürünün fiyatını arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the pricing strategy of a monopolist shopping mall when it can price discriminate. The mall determines the prices of the goods and parking fees and it can identify different market segments. Customers can visit the mall only by car and they may leave the mall without any purchases. We find that when customers are differentiated with respect to their attitudes towards risk, the mall provides free parking for the most risk-averse customer and not necessarily for the other customers. In all other cases, the mall always provides free parking for all and charges customers more as their likeliness of buying the good decrease.