Merkezi sinir sistemi konusunun yapılandırmacı yaklaşım yöntemleriyle öğretiminin öğrencilerin akademik başarısına etkisi
The effect of teaching of central nervous system subject to constructivist approach on academic achievement of students
- Tez No: 580965
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Toplumsal gelişimin sağlanabilmesi için iyi bir bilgi birikimine, bunun sağlanabilmesi için de iyi bir eğitim sistemine ihtiyaç bulunmaktadır. Ayrıca sosyal ve insani ihtiyaçların en iyi şekilde yerine getirilebilmesi için fikir akışının sağlıklı olması gerekmektedir. İyi bir refah düzeyine ulaşmış olan toplumların, bilgili, donanımlı ve topluma faydalı insan yetiştirmeye özen gösterdikleri görülmektedir. Bunun sağlanabilmesi için de, okulların verdiği eğitimlerin çok miktarda bilgi yerine, anlamlı ve kaliteli olması, okulların kaliteli eğitim öğretime odaklanması gerekmektedir. Eğitimin temelinde ise kalıcı ve etkili bir öğrenimin nasıl olacağı sorusu yatmaktadır. Geleneksel öğrenim yöntemlerine nazaran, kalıcı ve etkili olacağı düşünülen, öğrencilerin aktif olarak katılacakları bir öğrenim sisteminin daha başarılı olacağı düşüncesi günümüzde kabul görmektedir. Bu çalışmanın amacını, on birinci sınıfta olan öğrencilerin biyoloji dersinde merkezi sinir sistemi konusunun yapılandırıcı yaklaşım modelleri ile öğrenimi ve bu öğrenimin akademik başarıya olan etkisinin araştırılması oluşturmaktadır. Çalışmada kontrol gruplu ön test-son test yarı deneysel yöntem kullanılmıştır. Yapılandırıcı yaklaşım modellerinin eğitim sistemine uygulanmasının bilginin kalıcılığı açısından önem taşıdığı düşünülmektedir. Çalışmanın kavramsal bölümü literatürden yararlanılarak hazırlanmış, on birinci sınıfta öğrenim gören 50 öğrenci 25'er kişilik iki gruba ayrılarak deney ve kontrol grupları oluşturulmuştur. Her iki gruba ön test uygulandıktan sonra kontrol grubu öğrencilerine Milli Eğitim Bakanlığı müfredatı kapsamında dört ders saatlik geleneksel öğretim yöntemi uygulanmıştır. Kontrol grubu öğrencilerine ise dört ders saati boyunca rol oynama yöntemi, kavram haritaları ve modellerle öğretim yapılmıştır. Her iki gruba son test uygulandıktan sonra ise, öğrencilerin başarı durumları t testi ile analiz yapılmıştır. Buna göre yapılandırıcı yaklaşıma göre öğretim yapılan grubun başarı düzeyi geleneksel öğretime göre yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In order to achieve social development, a good knowledge is needed and a good education system is needed to achieve this. Moreover, in order to fulfill social and human needs in the best way, the idea flow should be healthy. It is seen that societies that have reached a good level of welfare have taken care to raise knowledgeable, equipped and beneficial to society. In order to achieve this, schools should be meaningful and high quality rather than large amounts of information, and schools should focus on quality education. The basis of education lies in the question of how permanent and effective learning can be. It is now accepted that a learning system that students will actively participate in will be more successful than traditional learning methods. The aim of this study is to investigate the effect of this learning on academic achievement of the central nervous system in the biology class. Pre-test-posttest quasi-experimental method with control group was used in the study. It is considered that the application of constructivist approach models to the education system is important for the permanence of knowledge. The conceptual part of the study was divided into two groups of 25 students studying in the eleventh grade. The experimental and control groups were formed. After the pre-test was applied to both groups, the four-hour-hour traditional teaching method was applied to the control group students within the scope of the Ministry of National Education curriculum. Control group students were taught with role playing method, concept maps and models during four lessons. After the final test was applied to both groups, students' success was analyzed by t test. Accordingly, according to the constructivist approach, the level of achievement of the instructed group was found to be higher than the traditional teaching.