Bir düşünür olarak Ziya Paşa'nın ahlâk anlayışı
Ziya Paşa's moral understanding as a thinking
- Tez No: 642003
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHDETTİN BAŞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Ziya Paşa Tanzimat döneminin önemli bir şairi olmasının yanı sıra aynı zamanda dönemin önemli bir devlet adamı ve düşünürüdür. Ziya Paşa'nın eserleri ve fikirleri günümüzde de önemini korumaktadır. Ahlak, edep, değer dilinin önemli örneklerini eserlerinde yansıtan Ziya Paşa özellikle gençlerin ahlakına ve onlara kazandırılması gereken ahlaki değerler üzerinde durmaktadır. Bu çalışmanın amacı; Ziya Paşa'nın fikirleri etrafında ahlak, insan ve değer kavramlarına açıklık kazandırmaktır. Araştırmanın çalışma alanı Ziya Paşa'nın hayatı, düşünceleri ve nazım türünde kaleme aldığı eserlerdir. Çalışmada Ziya Paşa'nın bu eserleri tahlil ve detaylı inceleme metotları kullanılarak incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Ziya Paşa'nın ahlak, eğitim ve değer merkezli ahlak anlayışı çerçevesindeki düşünceleri tespit edilmiştir. Ve bunlar üzerinden hareket edilerek Ziya Paşa'nın ahlak anlayışı detaylıca açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In addition to being an important poet of the Tanzimat period, Ziya Pasha was also an important statesman and thinker of the period. The works and ideas of Ziya Pasha are still important today. Reflecting important examples of morality, decency and value language in his works, Ziya Pasha especially emphasizes the moral values of young people and the moral values that should be brought to them. The purpose of this study; Ziya Pasha's ideas are to clarify the concepts of morality, human and value. The study area of the research is the works written by Ziya Pasha in his life, thoughts and verse types. In this study, these works of Ziya Pasha were analyzed and evaluated by using analysis and detailed examination methods. Ziya Pasha's ideas within the framework of morality, education and value-centered moral understanding were determined. And by acting on these, Ziya Pasha's moral understanding is explained in detail.