Bertrand Nurbs eğrileri üzerine
On the Bertrand Nurbs curves
- Tez No: 642079
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHSİN İNCESU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın araştırma, bulgular ve tartışma kısmı beş bölüm halinde sunulmuştur birinci bölümde açık B-spline eğrilerinin t=t_d ve t=t_(m-d) noktalarında ikinci, üçüncü türevleri ve Frenet vektör alanları ile eğrilikleri verilmiştir.İkinci bölümde açık B-spline eğri çiftlerinin Bertrand eğri çifti oluşturması durumunda ikinci spline eğrisinin kontrol noktalarının birinci spline eğrisinin kontrol noktaları cinsinden ifadeleri verilmiştir. Üçüncü bölümde açık NURBS eğrilerinin t=t_d ve t=t_(m-d) noktalarında birinci, ikinci ve üçüncü türevleri ile bu noktalarla herhangi bir noktada Frenet vektör alanları ve eğrilikleri ifade edilmiştir.Dördüncü bölümde verilen iki eğrinin NURBS eğrisi olması durumunda bu iki eğrinin Bertrand eğri çifti oluşturabilme koşulları ifade edilmiştir.Son bölümde ise yapılan bu çalışmalara birer örnek verilerek Frenet vektör alanları, eğrilikleri, Bertrand çifti oluşturma koşulları sayısal örnek üzerinde ifade edilmiştir
Özet (Çeviri)
In the section of researchs, results and discussions of this study is divided into 5 subsections.In the first section, the second and third derivatives of open B-spline curves at the points t=t_dandt=t_(m-d) and the Frenet vector fields and curvatures of these curves are given. In the second section,the control points of the second B-spline curve are given in terms of the control points of the first B-spline curve when given two B-spline curves occured a Bertrand curve pairs. In the third section the first,thesecond and the third derivatives of a NURBS curve at the points t=t_dandt=t_(m-d)are given with Frenet vector fields and curvatures at arbitrary point. In the 4th, the conditions of providing Bertrand curve pairs of given two NURBS curves are given. In the last section the numerical examples are given with the Frenet vector fields and curvatures and the conditions of being Bertrand curve pairs