İnternal karotis darlığı olan hastalarda optik koherans tomografi-angio ile göz arka segment bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of eye back segment findings in optical coherance tomography-angio in patients with internal carotis stenosis
- Tez No: 642111
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEYSEL CANKURTARAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Hafif-orta derecedeki internal karotis arter (İKA) darlığı olan hastaların retina kan akımı, optik disk kan akımı ve koroid kalınlanması üzerindeki etkisini optik koherens tomografi anjiyografi (OKTA) ile değerlendirmek ve elde edilen değerleri sağlıklı stenozu olmayan bireylerle karşılaştırmak. Gereç ve Yöntem: Bu bir prospektif çalışma olup toplam 75 katılımcı dahil edildi. IKA stenoz dercesine göre sağlıklı kontrol grup 1 (25 kişi), IKA darlığı %1- 49 olanlar grup 2 (25 kişi), İKA darlığı % 50-69 olanlar grup 3 (25 kişi) olarak değerlendirildi. Tüm katılımcılara en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), göz içi basınç (GİB), ön segment, arka segment muayeneleri ve OKTA çekilip makular yüzeysel ve derin kapiller kan akış yoğunluğu, optik sinir baş kan akış yoğunluğu ve koroid kalınlığının verileri kaydedildi. Sonuçlar incelenerek karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the effect of patients with mild to moderate internal carotid artery (ICA) stenosis on retinal blood flow, optic disc blood flow and choroid thickening with optic coherence tomography angiography (OCTA) and compare the obtained values with individuals without healthy stenosis. Material and Method: This is a prospective study, with a total of 75 participants included. According to IKA stenosis grade, healthy control group 1 (25 people), IKA stenosis 1-49% were group 2 (25 people), and IKA stenosis 50-69% were group 3 (25 people). The best corrected visual acuity (EIDGK), intraocular pressure (IOP), anterior segment, posterior segment examinations, and OCTA were taken to all participants, and macular superficial and deep capillary blood flow density, optic nerve head blood flow density, and choroidal thickness data were recorded. The results were examined and compared.