Vehicle relocation problems in free-floating car-sharing systems
Serbest dolaşımlı araç paylaşım sistemlerinde araç yer değiştirme problemleri
  1. Tez No: 642110
  2. Yazar: PINAR ÖZYAVAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AMİNE GİZEM TİNİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Araç paylaşım sistemleri, özellikle kentsel alanlarda sürekli artan hareketlilik ihtiyaçlarını karşılamak ve aşırı (ve artan) özel araç mülkiyeti nedeniyle ekonomik ve çevresel sorunların yol açtığı zorlukları hafifletmek için son birkaç on yıl boyunca büyük ilgi görmüştür. Araç paylaşım sistemlerinde karşılaşılan temel zorluklardan biri, araçların fazla arz olduğu bölgelerden aşırı talep gören bölgelere taşınması vasıtasıyla araç tedariği ve kullanıcı talepleri arasında iyi bir denge sağlamaktır. Kullanıcıların istedikleri herhangi bir yerden araç almalarını/bir yere araç bırakmalarını ve kullandıkları kadar ödeme yapmalarını sağlayan serbest dolaşımlı bir araç paylaşım sisteminde iki araç yer değiştirme sorununu inceliyoruz. Araç paylaşım sistemlerinde, araçların yer değiştirmesi tipik olarak operatör olarak da bilinen özel personel tarafından gerçekleştirilir. İlk olarak, planlanan yer değiştirme görevleriyle tutarlı olarak operatörler için bir dizi rota ile birlikte, taşıtlar için de bir yer değiştirme planı sağlayan operatör tabanlı bir araç yer değiştirme modeli öneriyoruz. İkinci olarak, kullanıcıların indirim karşılığında araç yer değiştirmelerine katılmaya teşvik edildiği karma bir araç yer değiştirme problemi formüle ediyoruz. Her iki problem de uygun şekilde tanımlanmış zaman-mekan ağlarında karma-tamsayılı programlar olarak formüle edilmiştir. Ayrıca yeni örnek kümeleri oluşturulmuş ve önerilen modeller bu sorun örneklerine çözüm bulmak için kullanılmıştır. Araç paylaşım sisteminin operasyonel verimliliğini, temel performans göstergelerine, yani amaç fonksiyonu değerine, reddedilen kullanıcı sayısına ve araç / operatör kullanım seviyelerine, göre değerlendirmek için sayısal bir çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Car-sharing systems have attracted plenty of attention for the past few decades as a means to fulfill constantly growing mobility needs especially in urban areas, and to alleviate the difficulties caused by economical and environmental problems due to excessive (and increasing) private car ownership. One of the main challenges faced in car-sharing systems is to maintain a good balance between vehicle supply and user demands by means of relocating the vehicles from regions with excess supply to regions with excess demand. We examine two vehicle relocation problems in a free-floating car-sharing system, which allows users to pick up/drop off vehicles from/to any location of their choice, and pay as they go. Vehicle relocations are typically performed by dedicated personnel, also known as operators, in car-sharing systems. First, we propose an operator-based vehicle relocation model which provides a relocation plan for the vehicles along with a set of routes for the operators consistent with the planned relocation tasks. Second, we formulate a hybrid relocation problem where, in addition to operators, users are also encouraged to participate in repositioning of the vehicles in return for a discount. Both problems are formulated as mixed-integer programs on appropriately defined time-space networks. Furthermore, new sets of instances are generated, and the proposed models are used to obtain solutions to these problem instances. A computational study is conducted to evaluate the operational efficiency of the car-sharing system based on key performance indicators, namely, objective value, number of rejected users and vehicle/operator utilization levels.