Farklı parametrelerde perdahlama işleminin alaşımlı çeliklerin yüzey özelliklerine etkisi
Effect of burnishing process on surface properties of alloyed steels in different parameters
- Tez No: 642147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Malzemenin yüzey özellikleri endüstride her koşulda önem arz etmektedir. Yüzey performansı ve kalitesi parçanın ömrüne doğrudan etkisi olması yüzey bitirme proseslerini önemli kılmaktadır. Yüzeylerin taşlanması ve parlatılması işlemlerinin yüzey özelliklerinde iyileştirmeler sağlamasından dolayı kullanımı oldukça fazladır. Perdahlama belirli bir kuvvet altında parça yüzeyine uygulanarak parçanın yüzey kalitesini artırabilen ezme esasına dayanan yüzey bitirme prosesidir. Soğuk olarak yapılan işlem perdah takımının iş parçasının yüzeyini plastik deformasyona maruz bırakarak yüzey özelliklerinde ve yüzey pürüzlülüğünde iyileşmeler sağlarken, parça yüzeyinde oluşturduğu basma artık gerilmesi sayesinde parçanın hasara uğramasınıda yavaşlatmaktadır. İşlem soğuk olarak yapıldığından parçanın yapısında kimyasal değişiklik oluşturmadan sadece yüzeyi ve yüzeyin altında belirli bir kısmı etkilendiğinden parçanın kimyasal bileşimini değişikliğe uğratmadan uygulanmaktadır. İlk başlarda dar kullanım alanına sahip olan perdahlama uygulamasının gelişen teknoloji ile kullanım alanlarında artışlar görülmüştür. Düşük maliyet ve kulanımının kolay olmasından dolayı tercih edilen yüzey bitirme prosesidir. Bu çalışmada perdahlama uygulaması için 3 farklı paso derinliğine sahip ve diğer parametre sabit kalarak uygulanacak şekilde parametreler belirlenmiştir. Belirlenen parametrelere göre işlemler başarılı şekilde numunelere uygulanmıştır. Perdahlama işlemlerinden sonra yüzey kalitelerini belirleyebilmek için mikroyapı analizleri, XRD, yüzey pürüzlülüğü, mikrosertlik ve çekme testleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The surface properties of the material are always important in the industry. The surface performance and quality have a direct effect on the life of the part, therefore provides surface finishing processes importance. The use of grinding and polishing surfaces is quite common due to the improvement on surface performance. Burnishing application is a surface finishing process based on crushing which can increase the surface quality of the part by exposing the surface under a certain force. Improvements in surface properties and surface roughness by exposing the surface to plastic deformation performed by cold process slows down the damage of the part due to the surface residual stress. Since the process is carried out as cold, it is applied without altering the chemical composition of the part since only a certain part of the surface and beneath is affected without any chemical change. At the beginning, with the developing technology, which has a narrow usage area, the application areas have increased. It is the preferred surface finishing process due to its low cost and ease of use. In this study, the parameters have been determined to have 3 different pass depths for burnishing application and to be applied while the other parameter remains constant. The procedures were successfully applied to the samples according to the determined parameters. After the process microstructural analysis, XRD, surface roughness, microhardness and tension tests were performed to determine the surface quality.