Katlanabilir yatırılabilir seyahat koltuğunun ergonomik açıdan incelenmesi
Investigation of the ergonomic foldable and tiltable travel seat
- Tez No: 642204
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ ELDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial Design, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Uzun seyahat yolculuklarında, koltukların yolcuları ergonomik ve sağlık açısından olumsuz etkilemesi çok önemli bir ergonomik tasarım problemidir. Kullanıcıların hem konfor açısından hem ergonomik açıdan hem de sağlık açısından uygunluk istemesi, farklı koltuk tasarımlarının geliştirilmesine yol açmaktadır. Tez çalışması kapsamında öncelikle ergonomik risk değerlendirme yöntemleri incelenmiş ve koltukta oturma duruş pozisyonu için kullanılacak yöntem belirlenmiştir. Koltuk üzerinde yapılan çalışmalar incelenmiş ve CATIA yazılımı yardımıyla önce tasarım tamamlanmış daha sonrada CATIA yazılımında RULA analiz yöntemiyle ergonomik değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışmalar sonucunda konsept olarak katlanabilir, yatırılabilir koltuk tasarımı ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is a very important ergonomic design problem that the seats used in long travel trips affect the passengers in terms of ergonomics and health. The demand of users for both comfort, ergonomic and health conformity leads to the development of different seat designs. Within the scope of the thesis, firstly, ergonomic risk assessment methods were examined and the method to be used for sitting posture position was determined. Studies for the seat were examined. With the help of CATIA software, firstly the design was completed and then ergonomic evaluations were made with the RULA analysis method. As a result of the studies, a foldable, tiltable seat design has been revealed as a concept.