Blok matris ve balancİng sayıları
On block matrices and the balancing number
- Tez No: 642226
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Uzun yıllardır bilim insanlarının ilgisini çeken ve hakkında birçok bilimsel çalışma yayınlanmış olan sayı dizileri hala birçok yeni ve ilginç sonuçlar vermekte, araştırmacıların ilgisini çekmektedir. Bu çalışma başlıca dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmamızın amaç ve kapsamı açıklanmış, bazı temel tanımlar ve teoremler verilmiştir. İkinci bölümde çalışmamıza zemin teşkil eden kaynak incelenmesi verilmiştir. Çalışmamızın esas kısmı olan üçüncü bölümde ise tanımlanan bir blok matris ile balancing sayıları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Son bölümde ise yapılan çalışma ile ilgili bazı sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Number sequences that have attracted scientists' interest for years and have been subject to numerous scientific studies published, still give many new and amazing outcomes and draw attention of researchers. This study consists of four main sections. In the first section, the purpose and scope of the study has been explained, some basic definitions and properties of the study are given. In the second part, the source examination which is the basis of our study is given. In the main part of our study, the relationship between a defined block matrix and balancing numbers is examined. In the last section, some conclusions and suggestions about the study are given.