Dönüştürücü liderliğin örgütsel sinizm ve iş tatmini üzerine etkisi: Turizm işletmeleri üzerine bir uygulama
The impact of transformative leadership on organizational cynicism and job satisfaction: An application on tourism enterprises
- Tez No: 642229
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN NAKTİYOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, dönüştürücü liderlik anlayışının örgütsel sinizm ve iş tatminiyle ilişkisini ortaya koymaktır. Bu amaçla mevcut araştırma; Dönüştürücü liderlik örgütsel sinizm ve iş tatmini değişkenlerini ele alarak işgörenler üzerinde gözlemlenerek değişimin hızla yaşandığı rekabet ortamında işletmelere yol göstermede katkıda bulunmaktadır. Bu araştırmada Aydın'ın Didim İlçesinde Turizm İl Müdürlüğüne bağlı olan 4 ve 5 yıldızlı otellerde istihdam edilen 326 işgörenden anket tekniği ile veri toplanmıştır ve toplanan veriler yapısal denklik modellemesi ile analize tabi tutulmuştur. Yapılan analiz sonucuna göre: Dönüştürücü liderlik anlayışının örgütsel sinizm üzerinde olumlu yönde bir etkiye sahip olduğu ve iş tatmini üzerinde ise olumsuz yönde bir etkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the relationship between transformative leadership understanding and organizational cynicism and job satisfaction. For this reason, the current research tries to guide business firms in a competitive environment where change is rapidly taking place, taking into account the variables of transformative leadership, organizational cynicism and job satisfaction and observing them on the employees. In this study, data was collected from 326 employees employed in 4 and 5 star hotels affiliated to the Provincial Directorate of Tourism in Didim, Aydın through questionnaires and the collected data were analyzed by structural equivalence modeling. According to the results of the analysis, It has been observed that the transformational leadership understanding has a positive effect on organizational cynicism and a negative effect on job satisfaction.