Çok duvarlı karbon nanotüp katkılı MgB2 süperiletkeninin elektriksel, manyetiksel ve yapısal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of electrical, magnetic and structural characteristics of multi-walled carbon nanotube additive MgB2 superconductor
- Tez No: 642236
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK KORALAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada ülkemiz için stratejik bir öneme sahip olan bor elementi ile elde edilen ve teknolojik açıdan çok geniş ölçekli bir kullanım alanına sahip olan magnezyum diborür, % 0, 1, 2, 3, 4 oranında çok duvarlı karbon nanotüp katkılaması ile klasik katıhâl reaksiyon yöntemi kullanılarak üretilmiştir. Stokiyometrik oran ile karıştırılan tozlar belirli bir basınç altında tabletler hâline dönüştürülerek, kapalı ortamda 650 0C'de 1 saat boyunca argon atmosferinde fırınlanmıştır. Elde edilen numunelerin yapısal, elektriksel ve manyetiksel özellikleri incelenmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda, elde edilen numunelerde MgB2'ye ait karakteristik piklerin keskin bir şekilde görüldüğü, tüm numunelerin diyamanyetik karaktere sahip olduğu, numunelerin mikrosertlik özelliklerini en iyi açıklayan modelin çentici kaynaklı yarılma modeli olduğu, tüm numunelerin çentik boyut etkisi davranışı sergilediği saptanmıştır. Ayrıca çok duvarlı karbon nanotüp katkılamanın kritik geçiş sıcaklığını düşürdüğü ve kritik akım yoğunluğunu arttırdığı görülmüş olup dielektriksel açıdan ise çok duvarlı karbon nanotüp katkısının MgB2 üzerinde kapasitans etkisini azaltıp iletkenlik özelliğini arttırdığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, magnesium diboride, which is obtained with the boron element, which has a strategic importance for our country, and has a very large-scale usage area, was produced by using classical solid state method with the addition of 0, 1, 2, 3, 4 % multi-walled carbon nanotube. The powders mixed with stoichiometric ratio were converted into tablets under certain pressure and baked in argon atmosphere at 650 0C for 1 hour in a closed environment. Structural, electrical and magnetic properties of the samples obtained were analyzed. As a result of the examinations, it has been determined that the characteristic peaks of MgB2 are seen sharply in the samples obtained, that all samples have diamagnetic character, the approach that best explain the microhardness properties of the samples is indentation induced cracking approach, and all samples exhibit indentation size effect behavior. In addition, it has been observed that multi-walled carbon nanotube admixture decreases the critical transition temperature and increases the critical current density, and dielectrically, it has been determined that multi-walled carbon nanotube admixture reduces the capacitance effect on MgB2 and increases its conductivity feature.