Çeşitli klinik örneklerden izole edilen Staphylococcus ve Enterococcus türlerinin antibiyotik direnç profillerinin araştırılması
Investigation of antibiotic resistance profiles of Staphylococcus and Enterococcus species isolataed from various clinical specimens
- Tez No: 642237
 - Danışmanlar: PROF. DR. SUMRU ÇITAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 161
Özet
Staphylococcus ve Enterococcus'lar normal vücut flora üyeleri olmalarına rağmen, idrar, yara, kan enfeksiyonlarında sık görülen gram pozitif bakterilerdir. Bu bakteriler antibiyotiklere değişik yollardan dirençli hale gelebilmektedirler. Yüksek antibiyotik direnci tedavi başarısını azaltarak hastalarda mortalite, morbidite ve hastanede yatış süresinin artışına neden olmaktadır. Bu çalışmada Kasım 2017 ile Mayıs 2019 tarihleri arasında Ankara'daki iki özel hastanedeki çeşitli klinik örneklerden izole edilen Staphylococcus ve Enterococcus' ların tür dağılımı ve antibiyotik direnç profillerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. 160 hastadan elde edilen 160 Staphylococcus'tan % 23 'ü gentamisine, % 87,5'ı penisiline, %1,88'ü vankomisine, % 31,25 'si klindamisine, %59,38'i eritromisine, %43,75 'i fusidik asite, % 41,25 'sı tetrasikline, %1,25 'si tigesikline, %15,63 'timetoprim/sülfametatokzasola, %5 'i teikoplanine, % 1,88'ü linezolide, % 1,25'si daptomisine, %39,38 'ü siprofloksasine dirençlidir. 100 hastadan elde edilen 100 Enterococcus izolatının %13'ü vankomisine, %52'si penisiline, %97'si klindamisine, %98'i eritromisine, %2'si tigesikline, %53'ü trimetoprim/sülfametaksazola, %11'i teikoplanine, %2'si linezolide, %25'ü daptomisine, %45'i siproflaksasine dirençlidir. Antibiyotiklerin uygun kullanılmaması, direncinin artmasına ve başlangıç tedavilerinin başarısız olmasına neden olmaktadır. Bu nedenle hastanın tedavisinde kullanılacak doğru antibiyotik seçimiyle birlikte antibiyotiklerin direnç profilini belirlenmesi hastane ve hasta açısından enfeksiyon tedavisinde katkı sağlayacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although Staphylococcus and Enterococcus are normal body flora members, they are gram-positive bacteria that are common in urinary, wound and blood infections. These bacteria can become resistant to antibiotics in different ways. High antibiotic resistance decreases the success of the treatment, causing an increase in mortality, morbidity and length of hospital stay in patients. In this study, it was aimed to determine the species distribution and antibiotic resistance profiles of Staphylococcus and Enterococcus isolated from various clinical samples in two private hospitals in Ankara between November 2017 and May 2019. Of 160 Staphylococcus obtained from 160 patients, 23% were gentamicin, 87.5% were penicillin, 1.88% vancomycin, 31.25% clindamycin, 59.38% erythromycin, 43.75% fusidic acid, 41.25% tetracycline, 1.25% tigecycline, 15.63% timetoprim / sulfamethatoxasola, 5% teicoplanin, 1.88% linezolid, 1.25% resistant to daptomycin and 39.38% to ciprofloxacin. Of the 100 Enterococcus isolates from 100 patients, 13% were vancomycin, 52% penicillin, 97% clindamycin, 98% erythromycin, 2% tigecycline, 53% trimethoprim / sulfamethaxazole, 11% teicoplanin. It is resistant to 2% linezolid, 25% daptomycin and 45% ciproflaxacin. Improper use of antibiotics causes increased resistance and initial treatments to fail. Therefore, determining the resistance profile of antibiotics together with the selection of the correct antibiotics to be used in the treatment of the patient has been found to contribute to the treatment of infection for the hospital and the patient.