Alzheimer hastalarına bakım verenlerde bakım yükü ve ruhsal belirtiler
Care burden and mental symptoms in caring for alzheimer's patients
- Tez No: 642238
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÖKSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Alzheimer hastalığı olan bireylere bakım vermek hastanın uygun olmayan davranışları ve hastalık ilerledikçe bakım verene bağımlı olması nedeniyle hem fiziksel hem de ruhsal açıdan oldukça yorucu, yıpratıcı bir görevdir. Bu nedenle bakım verenlerin ruhsal iyilik halleri önemli yer tutmaktadır. Literatürde Alzheimer hastalarına bakım verenlerde bakım yükünü belirlemek için yapılan birçok araştırma olmasına rağmen, bakım yükü ve ruhsal belirtilerinin birlikte incelendiği çalışmalar sınırlıdır. Bu araştırma; Alzheimer hastalarına bakım verenlerde bakım yükü ve ruhsal belirtilerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı nitelikteki bu araştırma, Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji, İç Hastalıkları ve Geriatri Ana Bilim Dalı polikliniklerinde Ocak 2020- Haziran 2020 tarihleri arasında tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya Alzheimer tanısı ile ayaktan takip ve tedavi gören hastalara bakım veren 117 birey dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında Veri Toplama Formu, Bakım Verenlerin Yükü Envanteri (BVYE), Kısa Semptom Envanteri (KSE) kullanılmıştır. Analizler SPSS 22.0 Windows paket programı ile yapılmıştır. Verilerin analizinde Mann-Whitney U test, üç grup ve üzerindeki karşılaştırmalar için ise Kruskal-Wallis testleri kullanılmıştır. Üç ve üzerindeki grup karşılaştırmalarındaki alt grup analizlerinde anlamlılık düzeyini belirlemek için Bonferroni düzeltmesi yapılmış olup alt grup karşılaştırmalarında Tamhane Post Hoc analizi kullanılmıştır. Parametreler arasındaki ilişkilerin incelenmesinde ise Spearman Korelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Caring for individuals with Alzheimer's disease is a very tiring, wearful task, both physically and mentally, due to the patient's inappropriate behavior and dependence on the caregiver as the disease progresses. Therefore, the mental well-being of caregivers has an important place. Although there are many studies in the literature to determine the burden of care in Alzheimer's patients, studies examining the burden of care and psychological symptoms together are limited. This research; It was carried out to determine the burden of care and psychological symptoms in Alzheimer's patients. Materials and Methods: Descriptive research was carried out in Ankara Gülhane Training and Research Hospital, Department of Neurology, Internal Diseases and Geriatrics, between January 2020 and June 2020. The study included 117 individuals who were followed-up and treated with the diagnosis of Alzheimer's. Data Collection Form, Caregiver Burden Inventory (CBI), Brief Symptom Inventory (BSI) were used to collect the data. Analyzes were made with SPSS 22.0 Windows package program. The Mann-Whitney U test was used to analyze the data, and the Kruskal-Wallis tests were used for comparisons of three groups and above. Bonferroni correction was made to determine the level of significance in subgroup analyzes in group comparisons of three or more, and Tamhane Post Hoc analysis was used in subgroup comparisons. Spearman Correlation test was used to examine the relationships between parameters.