Ergenlerde internet bağımlılığı düzeyleri ile depresyon ve umutsuzluk düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the internet addiction levels and the depression and hope level in adolescents
- Tez No: 642317
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN TANIDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Giriş ve Amaç: Ergenlerde, internet bağımlılığının sıklıkla başka bir psikiyatrik bozukluğa eşlik ettiği bilinmektedir. Ancak bu konuyu sistematik biçimde inceleyen çok az çalışma vardır. Bu çalışma, 14-18 yaş gurubundaki lise öğrencilerinin internet bağımlılığı düzeyleri ile depresyon ve umutsuzluk düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesini amaçlamaktadır. Yöntem: Kesitsel tipte olan araştırmanın evrenini 2019-2020 yılında İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı olan Prof. Dr. Sabahattin Zaim Anadolu Lisesinde öğrenim gören lise öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma grubu 272'si erkek ve 296'sı kız öğrenci olmak üzere toplamda 568 gönüllü katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcılar hakkında kişisel bilgi edinmek için Kişisel Bilgi Formu, İnternet bağımlılığı düzeylerini ölçmek için Young internet bağımlılığı ölçeği-kısa formu, depresif belirti düzeyini ölçmek için Beck Depresyon Ölçeği, umutsuzluk düzeylerini ölçmek için Beck Umutsuzluk Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmacılar tarafından hazırlanan Kişisel bilgi formunda demografik, psikolojik, sosyal ve internet kullanımı ile ilgili alanlarda sorulara yer verilmiştir. Araştırma için etik kurul onayı alınmıştır. Verilerin analizinde t- Testi (Bağımsız Örneklemler İçin), One Way Anova, Korelasyon Analizi, Post-Hoc Analizi teknikleri kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS 25 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Bulgular: Katılımcıların %52.1'i kadın, %47,9'u erkektir. Katılımcıların %73.1'inin günlük internet kullanım süresi 4 saat ve altında, %26.9'unun günlük internet kullanım süresin 4 saatin üzerindedir. Katılımcıların %94.2'sinin her gün, %3.2'sinin 2 günde bir, %2.1'inin 3-4 günde bir, %0.5'inin ise haftada bir gün sıklıkla internet kullandıkları görülmektedir. İnternet bağımlılığı ile umutsuzluk arasında çok zayıf bir ilişki olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin ortalama internet kullanım süresi arttıkça, internet bağımlılık düzeyinin arttığı ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte ortalama uyku süresi azaldıkça, internet bağımlılığının arttığı görülmektedir. Kendine ait bilgisayarı olan öğrencilerin internet bağımlılık düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. Araştırmaya katılan örneklem grubunda internet bağımlılığı düzeyi arttıkça depresyon ölçek puanlarının arttığı sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç: Ergenlerde internet kullanım sürelerinin yüksek olduğu ve internet bağımlılığı olan ergenlerin depresyon düzeyleri açısından daha fazla risk altında olduğu görülmüştür. İnternet bağımlılığı düzeyleri ile umutsuzluk arasında anlamlı bir ilişki yoktur. Daha fazla sayıda ergenle yapılacak daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: In adolescents, it is known that internet addiction often accompanies another psychiatric disorder. However, there are very few studies that systematically study this issue. This study aims to investigate the relationship between internet addiction levels and depression and hopelessness levels of high school students aged 14-18. Method: The universe of the research, which is a cross-sectional type, was affiliated to the Istanbul National Education Directorate in 2019-2020. Dr. Sabahattin Zaim consists of high school students studying at Anatolian High School. The research group consists of a total of 568 volunteers, 272 male and 296 female students. Personal Information Form was used to obtain personal information about the participants, Young internet addiction scale-short form to measure Internet addiction levels, Beck Depression Scale to measure depressive symptom level, Beck Hopelessness Scale to measure hopelessness levels. In the Personal information form prepared by the researchers, questions regarding demographic, psychological, social and internet use were included. Ethics committee approval was received for the study. In the analysis of the data, t-Test (For Independent Samples), One Way Anova, Correlation Analysis, Post-Hoc Analysis techniques were used. The collected data were analyzed through SPSS 25 program. Results: 52.1% of the participants are women and 47.9% are men. The daily internet usage time of 73.1% of the participants is 4 hours or less and the daily internet usage time of 26.9% is above 4 hours. It is seen that 94.2% of the participants use the internet every day, 3.2% every 2 days, 2.1% every 3-4 days, 0.5% once a week. It has been found that there is a very weak relationship between internet addiction and hopelessness. It has been revealed that as the average internet usage time of students increases, the level of internet addiction increases. However, as the average sleep duration decreases, internet addiction increases. Internet addiction levels of students with their own computers were higher. As the internet addiction level increased in the sample group included in the study, it was concluded that the depression scale scores increased. Conclusion: It was observed that adolescents with internet addiction were at higher risk for depression levels in adolescents. There is no significant relationship between internet addiction levels and hopelessness. More comprehensive studies with more adolescents are needed.